Frýdlantsko - ráj cykloturistů

Frýdlantský výběžek je kraj jako stvořený pro aktivní rekreaci na kolech. Oblíbeným sportem v Jizerských horách je tedy i cykloturistika, pro níž je zde vyznačeno velké množství cyklotras s mnohými tipy na výlet (např. na Hartu - ; Pastevecká obora 12 km na Ořešník - ; vodopády Velkého Štolpichu 8,5 km do Lázní Libverda 6 km ke kovárně Ondřeje Stelziga - ; Bílá skála u Srbské 40 km a jiných).

Na cyklistu tu čekají tři trasy mezinárodního významu (č. 3016, 3039, 3059), dvě cyklotrasy nadregionálního významu (č. 3006, 22) a několik místních poznávacích tras (č. 3063, 3064, 3065). Všechny jsou samozřejmě v terénu dobře značené. Pak tu zbývá množství neznačených cest a silniček vedoucích podél potoků, procházejících lesy či stoupajících do horních partií Jizerských hor. Javorové, jasanové a lipové aleje podél cest jsou obvyklým jevem.

Některé cyklotrasy jsou vedeny k hraničním přechodům a umožňují rozšířit výlety na území Polska, popřípadě i Německa. V Andělce přechází cyklotrasa č. 3016 státní hranici a v Ostritz si můžete prohlédnout klášterní areál St. Marienthal. Z blízké Žitavy se můžete vydat po některé ze zajímavých cest v Horní Lužici. Z Nového Města pod Smrkem se dostanete na polské území přes hraniční přechod Nové Město pod Smrkem/CZ - Czerniawa Zdrój/PL. Můžete tak navštívit blízké lázně Swietadów Zdrój, vydat se do polské části Jizerských hor a Krkonoš. Cyklotrasa č. 3059 přechází na polské území přes hraniční přechod Srbská/CZ - Miloszów/PL. Trasa polskými nížinami směrem na staré město Leśna přímo vybízí k návštěvě velkých vodních nádrží na řece Kwise - Jezioro Zlotnickie a Jizioro Leśnianskie, na jehož břehu stojí zámek Czocha, využívaný jako hotel.