>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Výlet údolím Jizery

Riegrova stezka, autor: Částka Jiří

Český ráj

Řeka Jizera vytváří nedaleko Semil kaňonovité údolí, zpřístupněné v roce 1909 Riegrovou turistickou stezkou. Výlet nás provází tímto překrásným územím s cílem na soutoku Jizery s řekou Kamenicí.

Poznání údolí Jizery uzavírá zpáteční cesta Kamenického stezkou po horní hraně svahu. Trasa začíná na semilském náměstí, odkud se vydáme po červené značce kolem sousoší Antala Staška a Ivana Olbrachta. Asi po dvou kilometrech dojdeme do místní části Bítouchov se zvonicí z roku 1812, která je cennou památkou podkrkonošského lidového stavitelství. Projdeme Bítouchovem a po lesní cestě se dostaneme na začátek Riegrovy stezky. Vstupní skalní bránu překonáme po visuté železné galerii, dlouhé 77 metrů.

Stezka pokračuje kolem jezu, kde začíná 1300 metrů dlouhý tunel, který odvádí vodu do podspálovské hydroelektrárny. Mineme skálu podobnou lvu (U Kamenného lva) a serpentinami vystoupáme ke skalnímu útesu. Na jeho plošině je umístěno zastřešené odpočívadlo, zvané „pěšorest“. Nedaleká Böhmova vyhlídka je pojmenovaná po prvním předsedovi semilského odboru KČT, spoluzakladateli Riegrovy stezky. Nyní se nacházíme v nejkrásnější partii kaňonu s výhledem na Krkavčí skálu, na řečiště plné balvanů a na železniční trať na protilehlém břehu.

Od pěšorestu sestupujeme až téměř k řece. Před místem, kde stezka prochází dvanáctimetrovým tunelem ve skále, se při zimním a předjarním tání tvoří krásný ledopád. Kolem pramene Antala Staška, upraveného v roce 1924 na studánku, dojdeme až k podspálovské hydroelektrárně z let 1921–1926, která je dodnes v provozu. Voda je k ní přiváděna 1300 metrů dlouhým tunelem, který začíná u jezu v Bítouchově. Přilehlý Hotel Pod Spálovem, původně Crhova turistická chata z roku 1929, je příhodným místem k odpočinku s možností občerstvení. Zpáteční cestu můžeme absolvovat vlakem (což se líbí zejména dětem) z Podspálova do Železného Brodu, zde přestoupíme a dále pokračujeme zpátky do Semil.

Fotogalerie

Riegrova stezka, autor: Částka Jiří

Riegrova stezka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load