>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Neptunova kašna

Kašna, autor: p. Drahoňovský

Jizerské hory

nám. Dr. E. Beneše 1
Liberec, 460 01

Náměstí před libereckou radnicí zdobí Neptunova kašna. Dominantou kašny je socha Neptuna stojícího na delfínu a držícího trojzubec. Originál sochy Neptuna si můžete prohlédnout v expozici Severočeského muzea.

Neptunova kašna nahradila v roce 1826 starší dřevěnou kašnu umístěnou před starou libereckou radnicí na Staroměstském náměstí (dnešní nám. Dr. E. Beneše). V roce 1896, tři roky po zboření staré liberecké radnice, byla kašna přesunuta o několik metrů do středu náměstí a doplněna kovovým zábradlím. Roku 1925 musela ustoupit nové kašně zhotovené podle návrhu Franze Metznera a ta původní byla přemístěna na Nerudovo náměstí. V létě 1945 byla Metznerova kašna rozebrána a náměstí před radnicí zůstalo bez kašny. Neptunova kašna na Nerudově náměstí byla v roce 1964 prohlášena kulturní památkou.

Neptunova kašna je posledním dokladem historického způsobu zásobování města pitnou vodou, a proto se město Liberec rozhodlo pro restaurování dochovaných prvků kašny, jejich kompletaci a znovuosazení a zprovoznění na jejím původním místě na náměstí Dr. E. Beneše, kde můžete kašnu vidět dnes.

Příloha

Další historické památky: ostatní

Fotogalerie

Neptunova kašna, autor: MIC Liberec

Neptunova kašna

 
Neptunova kašna, autor: p. Drahoňovský

Neptunova kašna

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load