>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Smírčí kříž ve Starém Místě

Foto smírčí kříž, autor: Štěpán Peroutka

Český ráj

Podhradí, 506 01

Skulptura je motivovaná starými kamennými kříži. Vytvořil ji ze žlutého pískovce Aleš John v roce 1999. Připomíná letopočty zavraždění misionáře Matěje Bernatia a evangelíka Tomáše Svobody.

Kříž se nachází na rozhraní katastrů obcí Staré Místo, Veliš, Podhradí a Čejkovice. Stojí na místě bývalého popraviště západně od obce Staré Místo v blízkosti vysokonapěťového vedení.

Jedná se o novodobou skulpturu kříže, která byla pravděpodobně motivována satrými kamennými kříži. Kříž byl vytvořen Alešem Johnem ze žlutého pískovce a byl slavnostně vstyčen dne 14. září 1999.

Na každé straně kříže se mezi břevny nachází letopočet. Letopočet 1629 připomíná událost z 9. srpna 1629. Tehdy rozvášněný dav sedláků nekatolíků z Rovenska, kteří bojovali za svou víru, probodl vidlemi misionáře Matěje Burnatiuse. Stalo se tak u obce Libuně. Druhý letopočet 1728 se vztahuje k popravě nekatolíka Tomáše Svobody.


Poloha: na hoře Veliši, na rozhraní katastrů Starého Místa, Veliše, Podhradí a Čejkovic v místě bývalého popraviště. Leží 4,5 km od středu Jičína.

Příloha

Další historické památky: ostatní

Fotogalerie

Foto smírčí kříž, autor: Štěpán Peroutka

Foto smírčí kříž

 
Foto smírčí kříž, autor: Štěpán Peroutka

Foto smírčí kříž

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load