>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Breuerova studánka a Fischerův kámen

Pramen, autor: Město Smržovka

Jizerské hory

Táborová
Smržovka, 468 51

Telefon: +420 483 382 286
E-mail: mki@smrzovka.cz
Web: www.smrzovka.cz

Breuerova studánka leží na trase Smržovského vyhlídkového kruhu. Při její návštěvě si můžete udělat malou odbočku k tzv. Fischerovu kameni.

Projíždíme-li po silnici z Nové Vsi nad Nisou do Smržovky směrem na Tanvald, Projedeme okolo Muzea obrněné techniky a benzínové stanice. Budeme projíždět místem s autobusovou zastávku „U Cementárny“. Po pravé straně silnice stojí areál firmy Tomeš, kde kdysi stála Roigkova porcelánka s cementárnou. Silnici křižuje místní silnice, směřující od smržovského kostela sv. Archanděla Michaela na smržovskou Novou Mýtinu. Tudy vedoucí úvozovou cestu nahradila v roce 1912 nová silnice, vedená tudy ve dvou velkých obloucích a vybudovaná v roce 1912 místním stavitelem Antonem Heinrichem Breuerem z Jeleního koutu č. 171. Budeme-li od křižovatky stoupat po silnici vzhůru, vstoupíme zakrátko do lesa a po levé straně nad cestou můžeme spatřit malou lesní tzv. Breuerovu studánku - Breuerbörnel. Lesní potůček vyvěrající na kontaktu liberecké a tanvaldské žuly je u silnice přehrazen a zpod žulového opracovaného kvádru vytéká pramen vody. Do kvádru je vytesán dodnes čitelný nápis Ant. Hein. Breuer 1893. Stavitel této silnice byl totiž tehdy zároveň majitelem tohoto pozemku, jenž tuto hezkou místní pamětihodnost zřídil.

Místo leží na Smržovském vyhlídkovém okruhu, jenž odtud pokračuje po lesní cestě, odbočující po asi 100 m vzhůru doprava k nové smržovské sáňkařské dráze. Cesta, po níž budeme stoupat, je pro změnu starou sáňkařskou drahou, zprovozněnou tady již v roce 1912 a mající svůj cíl právě u zmíněné Roigkovy porcelánky.

Po cca 100 m od odbočení ze silnice doprava odbočuje jen málo znatelná lesní pěšina, po které po pár metrech můžeme dojít k další místní zajímavosti - Fischerovu kameni. Je to balvan s v srdci vytesaným monogramem FJF a letopočtem 1849. Dle lidového podání si tady dva bratři ve sváru dělili tento balvanitý kus lesa a balvan byl prý nakonec domluvenou součástí jejich společné hranice.

Příloha

Fotogalerie

Pramen, autor: Město Smržovka

Pramen

 
Kámen, autor: Město Smržovka

Kámen

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load