>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Frýdlantský zámecký park

Zámecký park, autor: Město Frýdlant

Frýdlantsko

Frýdlant, 464 01

Telefon: +420 420 482 312 130
Web: www.zamek-frydlant.cz

Zámecký park započal svou historii teprve v 18. století a v první polovině 19. století.

Hradní vrch byl ještě na počátku 18. století holý. Podle starších vyobrazení je patrné, že bezprostřední plochy kolem zámku nebývaly upravené a pásly se tu ovce. S velkorysým plánem adaptací a zvelebení celého zámeckého okolí přistoupil až Kristián Kryštof Clam - Gallas, ale hlavní zásluha patří jeho synovi Eduardovi.

Snaha po sblížení s přírodou a její nenásilnou přeměnu v duchu doby, dala svažitému terénu ráz přírodního parku. Byly v něm dobudovány pěšiny umožňující promenádu okolo hradu a vysázeny stromy. Parkem vedl v olověných trubkách vodovod, vodu pohánělo vodní kolo, umístěné pod hradem na řece Smědé. Zámecký vrch obtéká z jižní a západní strany řeka Smědá, která napájí zámecký rybník, který vytváří romantické zákoutí a ostrůvek.

Park v předválečných letech pokračoval i za řekou Smědou, kde se jedna část přeměnila na dnešní tenisové kurty a druhá část u kamenného mostu pod zámkem byla bývalou zásobnickou zahradou s rozsáhlými skleníky, která později přešla pod správu města a byla přeměněna v zahradnictví, později v kemp. Nyní je prostor využíván k příležitostným akcím.

Současnou podobu, která se postupem let ustálila, má charakter přírodně krajinářský. Areál parku se stal výrazným prvkem celého Zámeckého okresu a dendrologicky je nejbohatší v okolí hlavního vchodu zámku. Park byl kompletně revitalizován a upraven. V roce 2017, při archeologickém výzkumu plochy rybničního dna, zde bylo nalezeno spolu s množstvím artefaktů i 36 kusů zlatých a 6 kusů stříbrných mincí v keramické nádobě. Jedná se o unikátní nález, který je prezentován formou speciální prohlídky na hradě a zámku Frýdlant.

Příloha

Fotogalerie

Frýdlant, autor: Marek Šaroch

Frýdlant

 
Frýdlant, autor: Jan Čelikovský

Frýdlant

 
Frýdlant, autor: Jan Čelikovský

Frýdlant

 
Zámecký park, autor: Město Frýdlant

Zámecký park

 
Zámecký park, autor: Město Frýdlant

Zámecký park

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load