>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Mariánský sloup ve Frýdlantu

Panna Marie

Frýdlantsko

Kostelní náměstí
Frýdlant, 464 01

Mariánský sloup se nachází ve středu Kostelního náměstí, v bezprostřední blízkosti kostela Nalezení sv. Kříže, v centrální části Městské památkové zóny Frýdlant.

Původně však tento sloup stával na frýdlantském náměstí ( nyní T. G. Masaryka ), kde ho nechali vztyčit frýdlanští měšťané Tobiáš Stracke a jeho syn Josef Stracke jako dar lidem, kteří přežili morové epidemie. Sloup byl přemístěn v roce 1898 po usnesení městské rady ze dne 19.3.1897.

Samotné dílo vytvořil zákupský sochař Ondřej Dubke v duchu vrcholného baroka v roce 1723.
Jedná se o tradiční styl ,,Mariánských sloupů", tzn. na nízkém stupni je postaven celkem štíhlý hranolovitý podstavec s volutovými konzolami, římsou a sochami. Sochy jsou podobiznami sv. Anny, sv. Jáchyma, sv. Josefa a sv. Jana Evangelisty. Na postament navazuje vysoký štíhlý dřík s kompozitní hlavicí, na které stojí samotná socha Immaculaty (Panny Marie). Jako materiál na tento sloup posloužil jako pískovec šedookrového odstínu střední zrnitosti, pravděpodobně z východočeských lomů.

V historii byl Mariánský sloup dvakrát restaurován. Rekonstrukce na začátku 90. let minulého století se však ukázala být velice nekvalitní. Byly použity nevhodné cementové doplňky, díky kterým ve spojení se špatným počasím začalo docházet k destrukci kamenných částí. V důsledku toho bylo v roce 2008 zahájeno nové kompletní restaurování.

Příloha

Církevní památky: ostatní

Fotogalerie

Panna Marie

Panna Marie

 
Podstavec se sochami

Podstavec se sochami

 
Morový sloup, autor: Město Frýdlant

Morový sloup

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load