>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Pomník obětem první světové války a rozcestník Mamlas

Pomník

Jizerské hory

Pomník obětem první světové války

Budete-li projíždět či procházet skrz osadu Horní Černou Studnici po silnici ve směru od Dolní Černé Studnice k Nové Vsi či ke Smržovce, nezapomeňte se zastavit uprostřed osady, pár desítek metrů od odbočky k černostudniční rozhledně, u dvou zdejším památek na dříve zde velmi rozšířené kamenické řemeslo. Po pravé straně si nejprve můžete prohlédnout památník místním obětem 1. světové války, stojící ve stínu dvou mohutných buků. Ten zde na památku svých spoluobčanů v roce 1923 zřídili místní spolky: spolek dobrovolných hasičů, místní okrašlovací spolek a pěvecký spolek Liederkranz. Kamenické práce na pomníku provedl místní kamenický mistr Josef Hrdlička starší. Po druhé světové válce byla památka poškozena, dílčím způsobem poté obnovena v roce 1986. V roce 2008 byla památka díky Obci Nová Ves nad Nisou a Novoveskému okrašlovacímu spolku, za přispění Libereckého kraje, celkově rekonstruována a 15.11.2008 za hojné účastni veřejnosti slavnostně odhalena.

O pár desítek metrů dál, opět napravo od silnice u staré odbočky vedoucí rovněž na vrchol Černé Studnice stojí při cestě starý kamenný rozcestník, zvaný „Mamlas“ a před ním mapa. Rozcestník zde vztyčil v roce 1911 místní okrašlo­vací spolek. Když se kámen podařilo s velkým úsi­lím usadit na své místo a vztyčit, jeden ze spolkařů tehdy sňal svůj klobouk, usadil jej na zaoblenou špičku rozcestníku a oddychujíc zvolal: „…to je ten Mamlas“. Hezký název už pak rozcestníku zůstal.

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

Mamlas

Mamlas

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load