>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Zámecký pivovar Frýdlant

Znak pivovaru na průčelí budovy, autor: archiv Zámecký pivovar Frýdlant

Frýdlantsko

Hejnická 4073
Frýdlant, 464 01

Telefon: +420 487 989 000
E-mail: info@pivovar-frydlant.com
Web: www.pivovar-frydlant.com

Tento starý pivovar leží na břehu řeky Smědé hned pod frýdlantským zámkem. Jedná se o poměrně rozlehlý komplex budov o rozloze asi 3 500 m². Dominantou jsou dva zachovalé komíny a především budova bývalé sladovny.

Pivovar byl postaven okolo roku 1558 na žádost krále Ferdinanda I. Již od prvních let svého vzniku se neodmyslitelně vázal k frýdlantskému hradu. Jako první ho obhospodařoval rod Redernů a naopak jako poslední, před znárodněním ho vlastnili Clam-Gallasové. Ti ho také ještě ve třicátých letech 20. století velmi nákladně modernizovali. Pivovar byl rozšířen o novou sladovnu s pivovarskou věží a také o železobetonovou spilku, nebo-li kvasný sklep, který byl pro české země velice atypický.

Po roce 1945 byl pivovar začleněn mezi Severočeské pivovary Vratislavice. Tento proces však nedostál kýžených výsledků, a tak byla v roce 1949 výroba zastavena.V roce 1950 byl národním správcem rozdělen mezi mlékárnu (zrání sýrů) a sklady ovoce zeleniny.

Před čtyřmi lety byl areál na pokraji úplného zničení. Dnes se jako Fénix z popela zrodila první zrekonstruovaná část. V rámci tohoto projektu podpořeného z fondů EU zde vzniklo školicí a kongresové centrum. V rámci tohoto centra vznikla aula pro až 300 lidí, malý pivovárek, učebna pivovarnictví, učebna CNC, počítačová učebna a učebna na lehké dovednosti. Celý areál je rekonstruován s maximální šetrností, a tak se objektu vrací původní industriální vzhled. Na nádvoří vznikl prostor se stabilním pódiem, určený pro kulturní a společenské akce, sloužící i jako letní kino.

Případným návštěvníkům můžeme nabídnout prohlídky areálu, posezení v naší malé pivovarské hospůdce, možný je nákup lahvového piva či propagačních předmětů pivovaru. V areálu budou probíhat také komerční i rekvalifikační kurzy, společenské a kulturní akce. V tuto chvíli je zrekonstruovaná asi čtvrtina areálu a do budoucna zde vznikne ještě větší pivovar, pivovarská restaurace, sál na společenské akce, hotel, a pokud vše půjde jak má, tak i muzeum pivovaru a pivovarnictví.

Budeme rádi, když přijdete "pobejt" a ochutnat!

Příloha

Otevírací doba

Po - Pá 8:30 - 15:00
Otevírací doba se týká recepce.

Fotogalerie

Původní frýdlantský Malz, autor: archiv Zámecký pivovar Frýdlant

Původní frýdlantský Malz

 
Znak pivovaru na průčelí budovy, autor: archiv Zámecký pivovar Frýdlant

Znak pivovaru na průčelí budovy

 
Albrecht, autor: archiv Zámecký pivovar Frýdlant

Albrecht

 
Frýdlantský pivovar - historická pohlednice, autor: archiv Zámecký pivovar Frýdlant

Frýdlantský pivovar - historická pohlednice

 
Frýdlantský pivovar - historická pohlednice, autor: archiv Zámecký pivovar Frýdlant

Frýdlantský pivovar - historická pohlednice

 
Zámecký pivovar Frýdlant, autor: Město Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load