>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Dům Na Sboře

Dům Na Sboře, autor: Archiv TPCR

Český ráj

Na Sboře 80
Turnov, 511 01

Tento dům stojí v místech, kde za Svěráckou branou v domě, který se nazýval na Kopidlně, je v předbělohorské době doložena bratrská modlitebna.

Jako dům bratrský se nazývala poprvé v roce 1614. Původně renesanční stavba, přestavěná v pozdním empíru, se dočkala celkové rekonstrukce v 90. letech 20. století. Pamětní deska, umístěná na domě, připomíná jména třech významných turnovských rodáků. P. Antonína Marka, vlasteneckého kněze - národního obrozence, spolupracovníka Josefa Jungmanna, jazykovědce, překladatele a filosofa, velké postavy tehdejšího českého a slovanského kulturního světa. V Provolání k pánům vlastencům města Turnova z roku 1820 inicioval vzknik čtenářské besedy a vyslovil potřebu ochotnických divadelních představení. Turnovská knihovna a ochotnický divadelní spolek dnes po zásluze nesou jeho jméno.

Druhým rodákem je jeho mladší bratr František Petr Marek, cestovatel a obchodník s drahokamy. Třetím jejich synovec Michal Kotler, který si věhlas získal především svými cestami za diamanty a zlatem na ruskou Sibiř. Známe ho i jako poslance Zemského sněmu a inspicienta Národního muzea. Pamětní desku zřídil turnovský Sokol. Na návrh malíře Jan Prouska ji v růžovém kameni provedl novopacký sochař Sucharda. Deska byla odhalena v září roku 1888, protože původní slavnost jejího odhalení planánovánou na srpen téhož roku, zhatila velká letní povodeň na Jizeře.

Příloha

Další historické památky: historické budovy

Fotogalerie

Dům Na Sboře

Dům Na Sboře

 
Dům Na Sboře, autor: Archiv TPCR

Dům Na Sboře

 
Dům na sboře - pamětní deska, autor: Archiv TPCR

Dům na sboře - pamětní deska

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load