>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Památná lípa u Urbánků

Památná lípa u Urbánků

Jizerské hory

Nová Ves nad Nisou, 468 27

V severozápadní části obce Nová Ves nad Nisou se rozprostírá jedno z několika novoveských údolí - Podmáslový kout.

Údolí je vklíněno je mezi dvě návrší. To, jenž přiléhá ze severu, nese název Kynast. Nová Ves nad Nisou byla dříve sklářskou obcí. Na každém kroku bylo možno spatřit typické sklářské provozovny zdejších mačkářů s vysokými komíny - drikety. Jinak tomu ale bylo v Podmáslovém koutu, kde v selských usedlostech bylo hospodaření, na rozdíl od ostatních částí obce, dominantním způsobem obživy a sklářské provozovny tu bylo možno nalézt jen v omezené míře.

Údolím prochází obloukem cesta z dolní Nové Vsi (odbočka doleva z hlavní silnice ve směru od Jablonce hned nad zastávkou autobusu v dolní Nové Vsi) do horní části obce směrem k rozhledně Nisanka. V jeho horní části je k nalezení nejmohutnější a nejstarší novoveský strom - lípa u Urbánků. Ve stínu lípy je lavička, která vybízí ke krátkému odpočinku.

Lípa je domovním stromem, vysazeným před staletími hospodářem z protější usedlosti č. p. 92. Tento velikán dosahuje úctyhodných 28 m výšky a obvod kmene měří 461 cm. Odhadované stáří této stále zdravé lípy je přibližně 250 let. Ve stejné době a na stejném gruntu byla vysazena i druhá z lip, stojící až do jejího vyvrácení na začátku minulého století při hřebenové cestě na Novoveském hřebenu severně od usedlosti. Na ní kdysi vysel obraz sv. Archanděla Michaela - patrona smržovského barokního chrámu, k němuž tudy proudili poutníci ve směru od Jablonce. Hřebenová cesta byla proto dříve podle obrazu na stromě zvána Michaelovou cestou.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load