>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Feixův kříž v Nové Vsi nad Nisou

Po obnově v roce 2011

Jizerské hory

Feixův kříž v Nové Vsi nad Nisou je památka chráněná státem.

Všichni místní toto místo znají pod jménem "u Křížku" Jedná se o železný kříž s plechovou stříškou a s figurou z litiny na členěném granitovém podstavci, na němž nalezneme letopočet 1829. Původní podoba Božích muk byla oproti dnešnímu stavu rozdílná, kříž byl ze železa a na něm na plechovém korpusu malovaný Ježíš, Panna Maria a ještě jedna postava. Na odlišně členěném podstavci, jehož části jsou povaleny hned vedle, byl na bronzové desce umístěn tento nápis:

Stůj tiše můj milý pocestný
vzpomeň,co Ježíš pro tebe učinil.
Povšimni si jeho krvavého potu
potom pokračuj dále na své pouti!
Věnováno otci, který tiše r. 1824 zesnul, od jeho synu Eliase a Josefa Feixe

Okolí křížku:
budeme-li od něj stoupat po hřebeni ke Kynastu, zakrátko nás cesta dovede na okraj lesa, skrývajícího četné malebné skalní skupiny. Kopec dnes nemá vžitý název, avšak dříve nesl pojmenování Wagnerův kopec. Původ názvu je prostý, některé z pozemků kdysi přináležely rozvětvené rodině Wagnerů, jejichž domky byly povětšinou rozesety na přilehlých stráních severovýchodním směrem. Když bychom putovali od „Křížku“ do Lučan k „Fatře“, nad železničním tunelem budeme míjet torzo pískovcových božích muk z roku 1846, památky na tuto rodinu. Nová Ves tehdy zasahovala až ke Krkonošské silnici v Lučanech a bylo tomu tak až do odtržení „lučanské části“, provedeného roku 1899.

V roce 2007 byl v obci založen Novoveský okrašlovací spolek, který se o toto místo stará. V roce 2011 spolek provedl kompletní obnovu.

Církevní památky: ostatní

Fotogalerie

Křížek před obnovou

Křížek před obnovou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load