>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Exportní domy v Jablonci nad Nisou

Domy v Podhorské ulici

Jizerské hory

Jablonec nad Nisou, 466 01

Exportní domy představují jabloneckou specialitu a odráží éru největšího hospodářského rozkvětu v 2. pol. 19. a v 1. pol. 20. století. Z této doby pochází většina architektonicky zajímavých budov v historizujících slozích, secesi a meziválečné moderně, které byly většinou sídlem bohatých exportérů.
V druhé pol. 20. století se Jablonci přezdívalo Rakouská Kalifornie. Jak z názvu vyplývá, tempo tehdejšího hospodářského růstu se podobalo americké Kalifornii a město odvádělo na daních do rakouské pokladny více, než tehdejší korunní země Dalmácie. Prudký hospodářský rozkvět se mimo jiné projevil právě na architektuře. Bohatí obchodníci si nechávali stavět reprezentativní sídla, která sloužila jako bydlení majitele firmy, často však byla zároveň kombinací reprezentativních i provozních prostor.
Mnoho dochovaných domů se nachází v Městské památkové zóně
Z nejvýznamnějších můžeme jmenovat např. bývalý exportní dům Gebrüder Mahla z r. 1878 v Jungmannově ulici č.p. 497, vedle kostela Dr. Farského, donedávna známý jako Dům nábytku. Bratři Jakob a Heinrich Mahla se věnovali vývozu skleněné bižuterie a krystalerie a tovární výrobě skleněných knoflíků ve Smržovce. Jejich úspěch byl veliký, o čemž svědčí i skutečnost,že jejich exportní dům navštívil v r. 1906 císař František Josef I. 
Na nároží ulic Podhorské a Jiráskovy stojí bývalá Česká eskomptní banka z r. 1924 od Maxe Kühna, postavená v neoklasicistním slohu. Nejedná se sice o exportní budovu, ale je nepřehlédnutelnou součástí celého prostoru náměstí Dr. Farského. Méně nápadnou, neorenesanční budovou s prvky expresionismu, je exportní dům C.A. Schmidt od architekta Oskara Baudische. Výstavba včetně přestaveb probíhala mezi lety 1834 - 1931 a objekt je označen za jeden z nejzajímavějších meziválečných modernistických objektů ve vnitřním městě. 

Příloha

Další historické památky: historické budovy

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load