>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Schmelowského vila

Schmelowského vila, autor: Archiv JKIC

Jizerské hory

Opletalova 3102 / 29
Jablonec nad Nisou, 466 01

Funkcionalistická vila z let 1932-1933, připomíná loď, projektoval ji architekt Heinrich Lauterbach. Vila je zrestaurována v původním duchu.

Vila je považována odborníky za vynikající ukázku aerodynamického funkcionalismu vratislavské školy. Projektoval ji architekt Heinrich Lauterbach pro kožního lékaře Friedricha Schmelowského a jeho manželku Marii. Schmelowského vila stojí v klidné čtvrti plné zeleně. Směrem do Opletalovy ulice působí uzavřeně a nepřístupně, ale do zahrady se přátelsky otevírá velkými prosklenými plochami. Prodloužený tvar domu s vysunutým zaobleným obytným prostorem podpíraným pilíři z traverz a arkýř koupelny s kulatým „lodním“ okénkem vyvolává představu plujícího parníku. Dispozice domu i řešení interiérů jsou nadčasové, a proto slouží ke spokojenosti svých osvícených obyvatel bez  úprav dodnes. Původní němečtí majitelé byli po válce odsunuti a o jejich dalším osudu není nic známo. Dnešní vlastník si je architektonické hodnoty vily plně vědom a objekt vzorně udržuje. 

Vila slouží k soukromému bydlení a není veřejnosti přístupná.

Příloha

Další historické památky: historické budovy

Fotogalerie

Schmelowského vila, autor: Archiv JKIC

Schmelowského vila

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load