>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kolem Smržovky

Černá Studnice, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Smržovka, 468 51

E-mail: mki@smrzovka.cz
Web: www.smrzovka.cz

Pěší výlet ze Smržovky na rozhlednu Černá Studnice a kolem sáňkařské dráhy zpět.

Průběh trasy:
Smržovka, železniční nádraží * Nová Mýtina * Berany * Černá Studnice * Smržovka, nádraží

Popis trasy:
Od hlavního nádraží ve Smržovce se vydáme po značené modré  trase na jih ke kostelu sv. Archanděla Michaela. Odtud pokračujeme podél Breuerova pramenu a vystoupáme okolo sáňkařské dráhy na Novou Mýtinu. Zde odbočíme vlevo a dál do sedla Berany, stále po modré. Na Beranech odbočíme vpravo a dojdeme hřebenovou cestou na západní část Černostudničního hřbetu, Černou Studnici. Od rozhledny na jejím vrcholu se vracíme do Smržovky podél pramenů Nisy, odtud po zelené zpět na nádraží.

Smržovka
Město založené podle Smržovského potoka v 16. století, převážně textilní a sklářský průmysl. Dodnes tradiční výroba bižuterie a hutního skla. Technickou památkou je impozantní železniční most. Další dominantou města je kostel sv. Archanděla Michaela. Navštívit zde můžete tři muzea: místní historie, obrněné techniky a panenek. Město je známé tradičním zázemím českého sáňkářského sportu.

Černá Studnice
Nejvyšší vrchol (869 m n. m.) Černostudničního hřbetu s 26 m vysokou kamennou rozhlednou z r. 1905 a s turistickou chatou. Na hřbetu četné vypreparované skalní útvary ze žuly. V lomu mezi blízkými obcemi Horní a Dolní Černou Studnicí se láme tzv. „tanvaldská“ žula. Doporučujeme hřebenový výlet přes Vrchůru a Muchov na vyhlídku Terezínka nebo k nedaleké sáňkařské dráze nad Smržovou.

Pramen Nisy
Parkově upravené okolí hlavního pramene najdeme na východním okraji Nové Vsi. Pramen je výchozím místem mezinárodní cyklostezky Nisa - Odra.

Muzeum obrněné techniky
Smržovské muzeum nabízí více než 30 exponátů obrněné techniky, umístěné v zastřešených halách. Na volné ploše muzea ukázky bojových operací, možnost projížděk pro návštěvníky, otevřeno sobota, neděle.

Vyhlídka Finkenstein
Skalní vyhlídka severně od nádraží, pojmenovaná po smržovském průmyslníkovi. Pěkný výhled na Smržovku a Černostudniční hřeben. Výskyt největších skalních hrnců v Jizerských horách, nejznámější Čertova studánka.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy, autor: Město Smržovka

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load