>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Přes Královku na Novou Louku a kolem Josefodolské přehrady

mapa trasy

Jizerské hory

Pěší výlet z Hrabětic na Královku, Novou Louku a Kristiánov (expozice sklářství) a kolem Josefodolské přehrady zpět.

Průběh trasy:
Hrabětice * Královka * Nová Louka * Kristiánov * Hrabětice

Popis trasy:
Z Hrabětického parkoviště nás zelená značka zavede na rozhlednu Královka. Na Novou Louku pokračujeme po žluté značce přes Bedřichov. Dalším naším cílem je Kristiánov kam přijdeme po modré značce. Odtud nás na hráz Josefodolské přehrady dovede žlutá značka. A poté se vrátíme zpět do Hrabětic.

Hrabětice
Středisko zimních sportů s řadou sjezdovek, výchozí místo pro pěší tůry. V minulosti startovní rovinka Jizerské padesátky.

Královka
Kamenná rozhledna 24 metrů vysoká, otevřená roku na 1907 na nejvyšším místě Maxovského hřebene, vrchu Nekras. Vedle rozhledny byla postavena v roce 1936 horská chata. Název Královka je počeštěným názvem původního německého pojmenování Königova výšina.

Nová Louka
Samota na Blatném potoku, v 18. a 19. století tu stávala sklářská huť. Panský dům byl později přestavěn na lovecký zámeček (Šámalova chata), dnes penzion s restaurací. Na okraji lesa znovu instalována pamětní deska P. Šámala (1867 - 1941), prvního kancléře presidenta republiky, který byl za války popraven nacisty. Nová Louka je významnou křižovatkou turistických cest.

Kristiánov
Původně osada se sklářskou hutí (1775 - 1887), dnes již neobývaná. Panský dům shořel v roce 1938. Zbytky rozvalin po bývalém strážním objektu z roku 1938. V původní sklářské hospodě, Liščí boudě, je umístěna expozice jabloneckého Muzea skla a bižuterie - „Sklářská osada Kristiánov“. V letní sezoně přibližuje historii osady, podrobnosti o jednotlivých, dnes již neexistujících budovách a jejich obyvatelích. Seznamuje také s typickými výrobky zdejší sklárny. Stěžejním exponátem je trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy. V podkroví je interaktivní herna pro děti a v přízemí posezení u kachlových kamen s možností občerstvení a drobného prodeje upomínkových předmětů. Na jediný den v roce se na Kristiánov vrací výroba skla a bižuterie - každou první sobotu v září Kristiánov ožívá Sklářskou slavností. Nedaleko od boudy je sklářský hřbitov. 

Josefodolská přehrada
Nejmohutnější přehrada Jizerských hor. Dvoudílná zemní hráz 720 m dlouhá a 43 m vysoká byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 - - 82. (Zatopena byla mimo jiné Dolní Blatná, pila s rybníkem a zbytky sklářské Karlovské huti z 18. století.) Slouží jako zdroj pitné vody pro Liberec i Jablonec nad Nisou. Do mohutné úpravny vody v Bedřichově je voda přiváděna 2,4 km dlouhým podzemním kanálem a dále 3,3 km dlouhou štolou do vodojemu v Harcově u Liberce. (Přehrada zadrží až 23 milionů m3 vody). Koupání v nádrži je zakázáno.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
Josefodolská přehrada, autor: Jaroslava Svobodová

Josefodolská přehrada

 
Šámalova chata, autor: Jaroslava Svobodová

Šámalova chata

 
Kristianov 02, foto Martin Koubek

Kristianov 02, foto Martin Koubek

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load