>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

K přehradě na Černé Nise

Přehrada na Černé Nise, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Pěší výlet z Bedřichova na Novou Louku a přehradu na Černé Nise, který zvládnou i menší děti a rodiny s kočárky.

Průběh trasy:
Bedřichov * Nová Louka * Bedřichovská přehrada * Bedřichovské sedlo * Bedřichov - 9,2 km, 3 hodiny

Popis trasy:
Naše cesta začíná na centrálním parkovišti v Bedřichově, odkud se vydáme přes Novou Louku po žluté turistické značce k rozcestníku Za Přehradou. Odbočíme po zelené značce vedoucí po východní straně Bedřichovské přehrady, po nově zrekonstruovaném dřevěném chodníku, který je součástí NS Černá Nisa. Za hrází pokračujeme po zelené značce podél PR Klikvové louky a po Vládní cestě se vracíme NS Lesy Jizerských hor do Bedřichovského sedla. Odtud zpět na parkoviště v Bedřichově po červené značce.

Bedřichov
Horské středisko s řadou ubytovacích kapacit a možností volnočasových aktivit (pěší turistika, bowling, tenis, koupaliště, lanový park). Významné výchozí místo zimních běžeckých tras. Sjezdové tratě pro mírně pokročilé. Konají se zde každoroční sportovní akce s masovou účastí, z nichž nejznámější je lyžařský závod Jizerská padesátka. Jedno z nástupních míst pro vyznavače cykloturistiky v Jizerských horách.

Nová Louka
Samota na Blatném potoku, v 18. a 19. století sklářská huť, panský dům byl později přestavěn na lovecký zámeček, dnes sídlo státních lesů s veřejně přístupnou restaurací Šámalova chata. Na okraji lesa znovu instalována pamětní deska P. Šámala (1867 - 1941), prvního kancléře presidenta republiky, který byl za války popraven nacisty. Nová Louka je významnou křižovatkou turistických cest.

Gregorův kříž
Najdeme jej necelých půl kilometru severně od Nové Louky, východně od křižovatky Hejnické a Uhlířské cesty. Kříž je spojován se smutnou historií nenaplněné lásky mezi prostou dívkou a šlechticem.

Bedřichovská přehrada
Nejvýše položená vodní nádrž v Jizerských horách z let 1903 - 05 vystavěná jako ochrana před povodněmi a zásobárna energie pro tři vodní elektrárny. Je známá také pod názvem přehrada na Černé Nise podle říčky, která jí protéká. Je oblíbeným cílem turistů, cyklistů a běžkařů. Koupání je zde povoleno. Platí zde přísný zákaz vjezdu motorových vozidel. 

Technicko-přírodní NS Černá Nisa měří 8 km , začíná na Sedle Maliníku v Bedřichově a končí na Hřebínku. Má 9 zastavení věnovaným lesnictví, ochraně přírody, zoologii a technice týkající se vodní nádrže.

PR Klikvová louka zahrnuje na 13 ha rašeliniště v oblasti prameniště Bílé Nisy.

Melzerův pomník připomíná neštěstí z r. 1905,  kdy se na mladého četníka Roberta Melzera převrhl vagónek z úzkokolejné železnice určené pro přepravu těžkých nákladů pro stavbu přehrady. Po necelém týdnu od havárie zemřel mladý četník v liberecké nemocnici.

NS Lesy Jizerských hor seznamuje veřejnost na dvou úvodních panelech a jedenácti zastaveních s vývojem lesa v Jizerských horách, jeho proměnami i rozpadem v závěru dvacátého století, se škodlivými činiteli v lesích, záchranou genofondu lesních dřevin, obnovou a ochranou porostů. Celková délka stezky je dvanáct kilometrů. Začíná v Bedřichově a pokračuje po Vládní cestě na Novou louku, Hřebínek a do Ferdinandova. 

Tipy na občerstvení na trase: Šámalova chata, horská chata Dolinahospoda Bedřichov


© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

Přehrada na Černé Nise, autor: Milan Drahoňovský

Přehrada na Černé Nise

 
Přehrada Černá Nisa Bedřichov, autor: Dušan Zapalač

Přehrada Černá Nisa Bedřichov

 
VN Bedřichov - Černá Nisa, autor: Archiv JKIC

VN Bedřichov - Černá Nisa

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load