>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Meziměstská

mapa trasy

Jizerské hory

Výlet na kole z Liberce do Jablonce na přehradu a zpět v délce 21,2 km.

Průběh trasy:
Lidové sady * Starý Harcov * Nový Harcov * Lukášov * Mšeno a zpět

Popis trasy:
V Liberci od Lidových sadů vyjedeme východním směrem po trase 3036. Přes Starý a Nový Harcov dojedeme do Kunratic, kde pokračujeme po trase 3037 na severní okraj Jablonce nad Nisou k Mšenské vodní nádrži. Po stejné trase se vrátíme zpět do Liberce.

Liberec
Průmyslové město poprvé uváděné v polovině 14. století, rozvoj s textilní výrobou v 19. století. Nejstarší památkou jsou hrázděné, tzv. Valdštejnské domky ve Větrné ulici. Dochovala se i řada empírových a klasicistních domů. Renesanční zámek z 16. století, novorenesanční radnice je z roku 1893. Z roku 1898 je budova Severočeského muzea s rozsáhlými umělecko-historickými sbírkami. Budova divadla F. X. Šaldy byla dokončena roku 1883. Nejcennějším libereckým kostelem je kostel sv. Kříže. Kromě něho je ve městě řada dalších historicky i stavebně cenných kostelů a stovky vil a domů z 19. a poč. 20. stol. Nejstarší zoologická zahrada v Čechách (založená roku 1919) s řadou unikátních exemplářů, např.: bílí tygři, takini zlatí. Botanická zahrada z roku 1876 má unikátní sbírky orchidejí, masožravých rostlin a tropické flóry. Město nabízí další atrakce, například aquapark či multikino. Nad Libercem, který byl dějištěm mistrovství světa v klasickém lyžování se tyčí horský hotel Ještěd, na který vede kabinová lanovka.

Lukášov
Přírodní památka se zanikající lokalitou šafránu, patrně alpského původu. Najdeme ji na západním okraji Jablonce v části Lukášov, asi 300 metrů od naší trasy.

Rýnovice
Původní obec ze 14. století, dnes součástí Jablonce, kostel Nejsvětější Trojice.

Jablonec nad Nisou
První zmínky o městu z druhé poloviny 14. století, rozkvět města v 19. století s rozvojem výroby bižuterie. Pro město je charakteristická řada secesních budov, divadlo z roku 1907, starokatolický kostel z roku 1902. Muzeum skla a bižuterie i řada obytných domů. Moderní kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova z roku 1930 a nová radnice postavená v letech 1929 - 33 má vyhlídkovou věž přístupnou v letní sezóně. (Střed města je městskou památkovou zónou novodobé architektury 19. a 20. století) V severní části města údolní přehrada Mšeno a na jižním okraji rozhledna Petřín s vyhlídkovou restaurací.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load