>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kolem Vlašského hřbetu

Jizerka

Jizerské hory

Pohodový výlet na kole z Mořiny, přes Smědavu, s výhledem na Soušskou přehradu.

Průběh trasy:
Mořina * Václavíkova Studánka * Smědava * Jizerka * Mořina

Popis trasy:
Z parkoviště na Mořině sjedeme Polubenskou silnicí po trase 22 do Václavíkovy Studánky. Odbočíme vpravo na trasu 3018 a ta nás zavede po Knížecí cestě a Cestou pod Černým vrchem na rozcestí ke Smědavě. Zpět na Mořinu se vracíme po cyklotrase 22 přes Jizerku.

Bukovec
PR Bukovec - přírodní rezervace o rozloze 57 ha vyhlášená na dominantním sopečném vrchu. Lokalitou prochází naučná stezka, z vrcholu v nadmořské výšce 1005 m je za dobrého počasí pěkný výhled.

Václavíkova Studánka
Samota s dřevěnými boudami postavená na začátku 20. století při silnici z Horního Polubného na Jizerku, dnes rekreační objekty.

Smědava
Samota u Bílého Potoka s horskou chatou z roku 1935 a parkovištěm, umožňující nástup na cykloturistiku a turistiku v této části Jizerských hor.

Jizerka
Nejvýše položená osada Jizerských hor (861 m n. m.) obklopená rašeliništi. Od 16. století známé naleziště polodrahokamů a drahokamů, jeden z druhů, ilmelit, byl pojmenován iserin podle místa nálezu. Od roku 1995 vyhlášena památková rezervace lidové architektury. Sklářská huť z roku 1828 byla v provozu do roku 1911. V současnosti včetně sousedního Panského domu opravena. Nedaleko se nachází hnojový dům, po požáru zrekonstruovaný. Jeho bývalý majitel Gustav Günzel v něm shromažďoval nejroztodivnější suvenýry z celého světa. Muzeum Jizerských hor v budově bývalé školy, které dokumentuje přírodu a historii Jizerských hor.

Soušská přehrada
Údolní nádrž na Černé Nise z let 1912 - 15, původně sloužila pro rekreaci, ale od poloviny sedmdesátých let slouží jako rezervoár pitné vody. Podzemním kanálem je přiváděna část vody z Bílé Nisy.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

Soušská přehrada

Soušská přehrada

 
Jizerka

Jizerka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load