>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Hraběcí východní okruh

mapa trasy

Jizerské hory

Výlet na kole kolem Tanvaldského Špičáku.

Průběh trasy:
Hrabětice * Josefův Důl * Albrechtice * Smržovka * Lučany * Hrabětice

Popis trasy:
Z parkoviště u Hrabětické kapličky vyjedeme na východ do Josefova Dolu po trase 3020. Do Albrechtic pokračujeme po trase 3022 a sjedeme na křižovatku pod lanovkou. Odbočíme vpravo a sjedeme po trase 4310 do Horního Tanvaldu a po přejetí mostu přes Kamenici vystoupáme do Smržovky. Tou projedeme po trase 3026 do Lučan, kde odbočíme vpravo a po trase 3026 vystoupáme na křižovatku pod Severák. Na ní odbočíme vpravo a zpět na parkoviště se vrátíme po trase 3023.

Hrabětice
Původně osada založená počátkem 18. století na Maxově hřebeni, dnes významné zimní středisko na svazích Severáku.

Josefův Důl
Osada založená podél toku Kamenice počátkem 18. století, tradice sklářské výroby. V okolí řada chalup lidové architektury. Západně od obce je Josefodolská přehrada, nejmohutnější přehrada Jizerských hor. Dvoudílná zemní hráz 720 m dlouhá a 43 m vysoká byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 - 82. (Zatopena byla mimo jiné Dolní Blatná, pila s rybníkem a zbytky sklářské Karlovské huti z 18. století.) Slouží jako zdroj pitné vody pro Liberec i Jablonec nad Nisou kam je přiváděna 2,4 km dlouhým podzemním kanálem do mohutné úpravny vody v Bedřichově a dale 3,3 km dlouhou štolou do vodojemu v Harcově u Liberce. (Přehrada zadrží až 23 milionů m3 vody). Koupání v nádrži je zakázáno.

Albrechtice v Jizerských horách
Sklářská obec z konce 17. století, největší rozvoj sklářství v 19. století. Od poloviny sedmdesátých let dvacátého století rozvoj lyžařského areálu pro sjezdové lyžování na Špičáku se sedačkovou lanovkou a lyžařskými vleky.

Smržovka
Město založené podle Smržovského potoka v 16. století, převážně textilní a sklářský průmysl.Dodnes tradiční výroba bižuterie a hutního skla. Technickou památkou je impozantní žele­zniční most. Město je známé tradičním zázemím českého sáňkářského sportu.

Lučany
Původně tkalcovská obec založená počátkem 17. století v podhůří Jizerských hor. Později významná sklářská obec, největší rozmach v 19. století. V současné době významný dodavatel sklářské suroviny. Kostel Nanebevzetí P. Marie z konce 19. století. V severní části obce pod Bramberkem je koupaliště.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load