>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Soušskou i suchou přehradou

Soušská přehrada

Jizerské hory

Výlet na kole z osady Jizerka přes několik kopců a občerstvení kolem Protržené přehrady.

Průběh trasy:
Mořina * Mariánskohorské boudy * Kneipa * Smědava * Jizerka * Mořina

Popis trasy:
Z Mořiny vyjedeme Promenádní cestou po trase 3020 k rozcestí pod Vlašským hřbetem, kde odbočíme vlevo a sjedeme na Jezdeckou cestu. Po té projedeme nad Soušskou přehradou okolo Protržené přehrady k Mariánskohorským boudám a dále ke křižovatce na severním okraji Antonínova. Zde odbočíme vpravo a po trase 3022 vystoupáme až na křižovatku U Kneipy, kde se dáme vpravo a po trase 22 Kasárenskou cestou dojedeme na Smědavu. Po stejné trase 22 pak pokračujeme přes Jizerku na parkoviště na Mořině.

Bukovec
PR Bukovec - přírodní rezervace o rozloze 57 ha vyhlášená na dominantním sopečném vrchu. Lokalitou prochází naučná stezka, z vrcholu ve výšce 1005 m n. m. je za dobrého počasí pěkný výhled.

Soušská přehrada
Sypaná hráz na Černé Desné z let 1912 - 15, postupně technicky upravena. V šedesátých letech rekreačně využívána, od poloviny sedmdesátých let nádrž s pitnou vodou pro Jablonecko s přísným zákazem koupání.

Mariánskohorské boudy
Byly postaveny začátkem 18. století pro pastevce dobytka. Dnes zachovány čtyři a nově postavená služebna CHKO Jizerské hory, pramen pitné vody.

Protržená přehrada
Zbytky po sypané hrázi na Bílé Desné, která se roku 1916 protrhla a způsobila rozsáhlé záplavy v Desné. Zahynulo 65 lidí a vznikly obrovské materiální škody. Od roku 1996 kulturní památka, zachován zbytek hráze, šoupátková věž a podzemní štola do Soušské nádrže. V okolí NS s 6 zastaveními nás seznamuje s průběhem katastrofálních záplav v roce 1916.

Na Kneipě
Křižovatka v centrální části Jizerských hor na západním úpatí Jizery. V sezóně otevřen kiosek. Stejnojmenná přírodní památka s vrcholovým rašeliništěm

Smědava
Samota Bílého Potoka s horskou chatou z roku 1935 a parkovištěm, umožňující nástup na cyklo­turistiku a turistiku v této části Jizerských hor.

Jizerka
Nejvýše položená osada Jizerských hor (861 m n. m.) obklopená rašeliništi. Od 16. století známé naleziště polodrahokamů a drahokamů, jeden z druhů, ilmelit, byl pojmenován iserin podle místa nálezu. Od roku 1995 vyhlášena památková rezervace lidové architektury. Sklářská huť z roku 1828 byla v provozu do roku 1911. V současnosti včetně sousedního Panského domu opravena. Nedaleko se nachází hnojový dům, po požáru zrekonstruovaný. Jeho bývalý majitel Gustav Günzel v něm shromažďoval nejroztodivnější suvenýry z celého světa. Muzeum Jizerských hor v budově bývalé školy, které dokumentuje přírodu a historii Jizerských hor.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

Soušská přehrada

Soušská přehrada

 
Soušská přehrada

Soušská přehrada

 
Protržená přehrada

Protržená přehrada

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load