>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Semilský západní okruh

mapa trasy

Český ráj

Výlet na kole pro náročné na vrch Kozákov.

Průběh trasy:
Semily * Kopaniny * Kozákov * Záhoří * Chuchelna * Semily

Popis trasy:
Od kostela v Podmoklicích vyjedeme po trase 4176 přes Kopaniny do Bačova, kde odbočíme vpravo na trasu 4006 značenou červeným pásovým značením a vystoupáme na Kozákov. Od rozhledny jedeme stále po červené směrem na Záhoří, asi po dvou kilometrech na rozcestí pokračujeme rovně po 4008, značené modrou pásovou značkou. Ve Smrčí odbočíme vpravo na cyklotrasu 4175 a po té se vrátíme přes Chuchelnou zpět do Semil.

Semily
První osada při soutoku Jizery a Olešky existovala pravděpodobně již ve 12. století, doložena až ve století 14., v 15. století pak byla povýšena na městečko. Ve středověku se v okolí těžila železná a měděná ruda. Rozvoj města ovlivnila nepříznivě řada požárů. K rozmachu došlo v 19. století díky rozvoji textilního a dřevařského průmyslu. Tomuto rozvoji velmi pomohla výstavba železniční trati. K historicky zajímavým stavbám patří zámek postavený na místě původní tvrze v roce 1842 i trojlodní románská bazilika sv. Petra a Pavla z roku 1908. Barokní hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele byl postaven roku 1723, fara je barokní z 18. století. Z novodobé architektury zmíníme např. secesní sokolovnu. Pomníky v centru města připomínají slavné rodáky F. I. Riegra, Antala Staška (narodil se v nedalekém Stanovém) a jeho syna Ivana Olbrachta. V rodném domě I. Olbrachta v Husově ulici je sídlo Pojizerské galerie a muzea. V parku je informační centrum s dostatkem informačních materiálů o okolním kraji.

Kozákov
Nejvyšší vrch Českého ráje (744 m n. m.) je součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu. Je dominantou kraje a vynikajícím vyhlídkovým bodem. V horních částech západních a seve­rozápadních svahů je starý bukový porost, na pískovcových stráních najdeme převážně borovice. V roce 1929 bylo na vrcholu vysá­zeno asi tisíc sazenic horské kleče. Na severních svazích jsou čedičové lomy. Kozákov je známým nalezištěm drahých kamenů - ametysty, jaspisy, acháty, křišťály a další. Ve středověku se kozákovské drahokamy používaly na výzdobu chrámů a jejich součástí. Známým nalezištěm je Votrubcův lom. V majitelově usedlosti si můžeme prohlédnout expozici. Ve vsích na úbočích Kozákova najdeme řadu brusičů těchto kamenů.
V letech 1926 - 28 byla na vrcholu Klubem českých turistů postavena Riegrova chata a v r. 1994 telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, ze které je vynikající kruhový rozhled. Terénní zlom jižně od chaty je využíván jako startovní rampa rogalisty.
Od roku 1958 je Kozákov chráněn jako přírodní památka o rozloze 162,8 ha.

Záhoří
Galerie ve Smrčí se stálou expozicí akademic­kého sochaře Miroslava Hrachy.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load