>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Ze Semil za ponorkou

mapa trasy

Český ráj

Výlet na kole z rodiště Ivana Olbrachta

Průběh trasy:
Semily * Benešov * Bystrá * Kozinec * Semily

Popis trasy:
Ze Semilského náměstí vyjedeme na východ po trase 4170 přes Benešov u Semil do Bystré nad Jizerou, kde si můžeme prohlédnout dřevěný most. V Loukově odbočíme vpravo a pokračujeme po trase 4174 na hřbet u Valdic, odbočíme vpravo a přes Kozinec sjedeme po trase 4175 zpět do Semil.

Semily
První osada při soutoku Jizery a Olešky, existovala pravděpodobně již ve 12. století, doložena až ve století 14., v 15. století pak byla povýšena na městečko. Ve středověku se v okolí těžila železná a měděná ruda. Rozvoj města ovlivnila nepříznivě řada požárů. K rozmachu došlo v 19. století díky rozvoji textilního a dřevařského průmyslu. Tomuto rozvoji velmi pomohla výstavba železniční trati. K historicky zajímavým stavbám patří zámek postavený na místě původní tvrze v roce 1842 i trojlodní románská bazilika sv. Petra a Pavla z roku 1908. Barokní hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele byl postaven v roce 1723, fara je barokní z 18. století. Z novodobé architektury zmíníme např. secesní sokolovnu. Pomníky v centru města připomínají slavné rodáky F. I. Riegra, Antala Staška (narodil se v nedalekém Stanovém) a jeho syna Ivana Olbrachta. V rodném domě I. Olbrachta v Husově ulici je sídlo Pojizerské galerie a muzea a Informační centrum s dostatkem informačních materiálů o okolním kraji.
U Semil je i 9 jamkové golfové hřiště, budované od roku 1970 v přírodním prostředí meandru řeky Jizery. Není sice dlouhé, ale o to náročnější na přesnost ran.

Bystrá nad Jizerou
Obec z první poloviny 14. století, v její dolní části je přes Jizeru zastřešený dřevěný most z roku 1922. Jeho délka je 22 metrů, šířka 3 metry.

Loukov
Místní část obce Háje nad Jizerou.

Čikvásky

Nacházejí se 5 km od města Semily. Je to malá víska s prvky podkrkonošské lidové archi­tektury, s nádhernými výhledy na Krkonoše. Jezdecká stanice Čikvásky nabízí ustájení pro koně a skromné ubytování pro jezdce. Zdejší louky nabízí uklidňující pohledy pro každého turistu i cyklistu.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load