>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Lomnický severní okruh

mapa trasy

Český ráj

Výlet na kole krajem roubených stavení.

Průběh trasy:
Lomnice * Libštát * Kundratice * Pod Kamínky * Stružinec * Lomnice

Popis trasy:
Z náměstí v Lomnici nad Popelkou vyjedeme na severovýchod po trase 4171 přes Libštát do sedla u Kundratic, kde odbočíme vlevo na trasu 4175. Tu opustíme v osadě Pod Kamínky a odbočíme opět vlevo na trasu 4171. Po ní se přes Stružinec vracíme zpět do Lomnice nad Popelkou.

Lomnice nad Popelkou
Oblíbené letovisko a průmyslové město v kotlině potoka Popelky. Původní ves s tvrzí je připomínaná v roce 1308, existovala však již dříve. Panoval tu rod Košíků a od r. 1304 Valdštejnové. V dalších letech se vystřídalo několik majitelů. V r.1834 získali panství Rohanové, kteří si v blízké oboře postavili zámeček. Město trpělo častými požáry, které zničily původní budovy radnice, kostela i tvrze. Obyvatelé se živili především tkalcovstvím a od r. 1810 se datuje výroba tradičních lomnických sucharů.
Na horním konci rozlehlého obdélníkového náměstí stojí zámek, který vznikl za Václava z Valdštejna přestavbou původní tvrze. Na dolním konci náměstí je pozdně barokní Kostel sv. Mikuláše. Ve Šlechtově Hrubém domě je městské muzeum, uprostřed náměstí stojí morový sloup z r. 1713 se čtyřmi sochami světců a barokní kašna z 18. stol. s empírovým sloupem.
Za zmínku stojí část města zvaná Karlov, která je vesnickou památkovou rezervací. Zde najdeme roubené domy přízemní i vícepatrové s vyřezávanými lomenicemi.
Na okraji města stojí nedávno zrekonstruované skokanské můstky, kde se konají závody i v létě.

Libštát
Osadu Libštát založili horníci pracující ve stříbrných dolech ve 14.století na břehu říčky Olešky. V roce 1525 byla uváděna jako městečko. V době pronásledování nekatolíků byl Libštát střediskem odporu českých bratří. Barokní kostel sv. Jiří pochází z let 1787 - 89. Zajímavou technickou památkou je kamenný most přes Olešku z r. 1822 se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava. Roubená stavení.

Kundratice
Východně od Semil v obci Kundratice najdeme řadu zajímavých roubených chalup. Největší významnou památkou lidové architektury je bývalý mlýn, který již není funkční.

Košťálov
Obec v údolí Olešky se poprvé připomíná v roce 1361. Původní gotický kostel sv. Jakuba ze 14.století byl přestavěn barokně 1717. Zajímavé jsou lidové stavby s pískovcovými portály od kamenické rodiny Culíků.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load