>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za Táborskými rozhledy

mapa trasy

Český ráj

Výlet na kole z Rovenska pod Troskami na rozhlednu na vrchu Tábor.

Průběh trasy:
Rovensko pod Troskami * Tábor * Rovensko pod Troskami

Popis trasy:
Z Rovenska pod Troskami vyjedeme na východ po trase 4172 do Rváčova, kde odbočíme vpravo na zelenou pásovou značku. Ta nás zavede až na vrchol Tábora k rozhledně, stejnou cestou se vracíme zpět.

Rovensko pod Troskami
Město se poprvé připomíná v r. 1371. Původně se tu těžila železná ruda, ale postupně se obyvatelé stále více věnovali sběru a broušení drahých kamenů. Město je známo především díky „rebelantským“ zvonům. Tuto zajímavost najdeme na okraji městečka v části zvané Týn v dřevěné zvonici proti gotickému kostelu sv. Václava. Zvonice byla postavena v r. 1630 a uvnitř jsou tři zvony (sv. Václav, sv. Jan křtitel a sv. Jiří). Zvony umístěné srdcem nahoru se uvádějí do pohybu šlapáním. Největší prostřední je sv. Václav (průměr 1,29 m, výška 1,68 m, váha 24 q). Najdeme zde i několik zajímavých stavení, roubených chalup s pozoruhodnými štíty. Pěkná vyhlídka na panorama hradu Trosky je z nedalekých Boreckých skal.
Za druhé světové války se v okolí ukrývali parašutisté, kteří se sami vydali nepříteli, když hrozilo vyhlazení města. Tuto událost připomíná pamětní deska na náměstí.

Morcinov
Malebná osada v údolíčku asi 2 km jihozápadně od Lomnice nad Popelkou. Dochovány stavby lidové architektury.

Košov
Ves jihozápadně od Lomnice nad Popelkou v sedle mezi Táborem a Kozlovem. Za pozornost stojí železný kříž na kamenném podstavci z roku 1799 a lidová roubená architektura.

Tábor
Výrazný a převážně zalesněný kopec jižně od Lomnice nad Popelkou. Původní název Chlum byl změněn v době husitské, když se tu shromažďovali přívrženci podobojí. V roce 1364 zde Valdštejnové dali vystavět kapli, kterou v r. 1525 nahradil dřevěný kostelík s poustevnou. Svatyně časem zchátrala a tak jezuité dali v roce 1704 na jejím místě vystavět barokní kostel Proměnění Páně. V blízkosti kostela stojí turistická chata se zděnou 26 m vysokou rozhlednou, která nabízí skvělý kruhový rozhled. Chata i rozhledna delší dobu chátraly a nyní dochází k jejich opravě.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load