>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Podtrosecko

Věžický rybník, autor: jan špelda

Český ráj

Mladějov, 507 45

Pěší výlet kolem Trosek, Nebákova, Věžáku a Vidláku.

Průběh trasy:
Mladějov * Dolní Mlýn * Troskovice * Trosky * Troskovice * Nebákov * Dolní Mlýn * Mladějov

Popis trasy:
Z Mladějova se vydáme po červené značce přes Dolní Mlýn a Troskovice k rozcestníku pod Troskami, na zříceninu nás dovede modrá nebo zelená značka. Zpět se vydáme po modré značce na parkoviště, kde odbočíme vpravo po červené k Vidláku. V údolí odbočíme vlevo a po žluté dojdeme přes Věžák k rozcestí u Přibyla. Odbočíme vlevo na červenou značku a Podtroseckým údolím přes Nebákov a Dolní Mlýn se zpět vrátíme do Mladějova.

Dolní Mlýn
Bývalý mlýn, později pila a vyhledávaný Vyskočilův hostinec. Nyní osada rekreačních chat. Leží 2 km SZ od Mladějova v místě, kde se stýkají čtyři údolí, nejvýraznějším protéká potok Žehrovka. Po 2. světové válce zde byl založen rybník, jehož vodu využívají hrdoňovické pískové lomy.

Trosky

Hrad Trosky, mohutná zřícenina na dvou výrazných čedičových skalách, je symbolem Českého ráje. Je národní kulturní památkou a přírodní památkou. Hrad na dvojvrcholovém sopečném sopouchu dal vystavět v letech 1380 - 90 Čeněk z Vartemberka. Na vrcholech obou skal byly vybudovány dvě věže, které lidé nazvali Baba a Panna. Prostor mezi nimi zaujaly obytné a hospodářské budovy. Hrad byl chráněn trojitým pásmem hradeb s několika branami. Hrad mnohokrát změnil majitele. Za třicetileté války byl hrad vypálen a rychle se změnil ve skutečné trosky. Rekonstrukční práce probíhají až do dneška. Z vyhlídek pod Pannou a na Babě jsou nádherné pohledy na Český ráj.

Podtrosecká údolí
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí byla vyhlášena v r. 1999 na výměře 143,04 ha. Hlavním předmětem ochrany je rozsáhlý souvislý komplex mokřadních biotopů včetně rybníků a vodních toků v kaňonovitých údolích. Údolí a rokle jsou zde lemovány pískovcovými stěnami s množstvím puklin, jeskyní, výklenků a skalních převisů. Několik puklinových pramenů umožnilo vznik nivních rašelinných půd, na které navazují rostlinná společenstva. Vyskytují se zde např. suchopýr štíhlý, rosnatka okrouhlolistá, tolie bahenní, bledule, kosatec sibiřský a pod. Kaňonovitý ráz má i několik bočních údolí. Významný je i výskyt obojživelníků i plazů i ptačí hnízdiště. Podtrosecká údolí bývala využívána k zemědělské výrobě, k provozu mlýnů a chovu ryb. V 50. letech 20. století byl provoz mlýnů utlumen a udělána řada zásahů. Nyní slouží toto území převážně rekreaci.
V prostoru Podtroseckých údolích se natáčel např. film Jak dostat tatínka do polepšovny. Doporučujeme uskutečnit výlet do této oblasti zejména v jarních měsících, kdy jsou louky posety koberci bledulí a podél potoků rostou trsy žlutých kosatců.

Nebákov
Rybník v údolí Žehrovky v oblasti přírodní rezervace Podtrosecká údolí. V okolí rybníka Nebákov a Podsemínského jsou boční kaňonovitá údolí. U obou jsou i stavby bývalých mlýnů. Vlkův mlýn u rybníka Nebákov, jehož barokní budova z pískovcových kvádrů a s mansardovou střechou přilepená ke skalnímu bloku je vzpomínaná již r. 1455. Rybník Nebákov slouží částečně k rekreaci. V okolí jsou chaty a pod hrází hotel s restaurací.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

Věžický rybník, autor: jan špelda

Věžický rybník

 
Rybník Nebákov, autor: Milan Drahoňovský

Rybník Nebákov

 
Věžický rybník, autor: Milan Drahoňovský

Věžický rybník

 
Nebákovský mlýn, autor: Milan Drahoňovský

Nebákovský mlýn

 
Nebákovský mlýn, autor: Milan Drahoňovský

Nebákovský mlýn

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load