>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Čerťák

mapa trasy

Krkonoše

Výlet na kole z Harrachova lanovkou na Čerťák, přes Studenov a Paseky nad Jizerou zpět.

Průběh trasy:
Harrachov * Čertova hora * Studenov * Rokytnice * Paseky * Na Mýtě * Harrachov

Popis trasy:
Z Harrachova vyjedeme lanovkou na Čertovu horu. Na kole vyjedeme po trase 4 přes Ručičky do Studence, kde odbočíme vpravo a po trase číslo 7 dojedeme do Rokytnice nad Jizerou. Pokračujeme po trase 22 přes Paseky nad Jizerou ke křižovatce Na Mýtě, kde se dáme vpravo a po trase 3 se vrátíme zpět do Harrachova.

Harrachov
Harrachov je nejznámějším turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš. Harrachov se dostal do podvědomí především skoky a lety na lyžích z Mamutího můstku, který patří mezi 6 největších na světě. V zimě je Harrachov vyhledávaný především pro své sjezdovky na Čertově hoře, denně upravované běžecké tratě a širokou nabídku služeb. Na jaře navštěvuje Harrachov pán hor - Krakonoš a na jeho počest je připraveno mnoho atrakcí pro děti i dospělé.
V letních měsících může Harrachov nabídnout bobovou dráhu, golfové hřiště, turistické trasy a cyklostezky. Po celý rok je pak pro návštěvníky otevřena sklárna s prohlídkou ruční výroby skla, Muzeum lyžování, Lesnické muzeum Šindelka, vyhlídkový vláček a spousta dalších atrakcí. Restaurace, bary, obchody se širokou škálou zboží, půjčovny sportovního vybavení jen dokreslují nabídku Harrachova. Harrachov nabízí jako jedno z mála horských středisek nepřeberné množství zábavy i v letních měsících. Mezi ty adrenalinové patří bezesporu Lanová centra, kde najdou vyžití jak dospělí tak děti.
Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídka s výkladem průvodce trvá asi jednu hodinu a návštěvníci poznají práci v dnes již neexistujících rudných dolech.
Harrachovská sklárna je druhá nejstarší sklárna v Čechách. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se zde tradiční způsob výroby. Unikátní 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. Zde se naskýtá vyhlídka do hutní haly s pecemi a tak návštěvníci mohou shlédnout skláře přímo při práci. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací, jehož součástí jsou i pivní lázně.

Rokytnice nad Jizerou
Horské rekreační středisko Rokytnice nad Jizerou leží 520 m n.m. Svou polohou je významným městem v západních Krkonoších, obklopeným ze všech stran kopci, v údolí řeky Jizery, Huťského a Černého potoka a potoka Rokytnice. Město Rokytnice nad Jizerou vzniklo spojením Horní a Dolní Rokytnice, Rokytna, Hořeních Domků, Hrušova, Zákoutí, Hleďsebe, Vilémova, Hranic a Studenova. Součástí Rokytnice nad Jizerou jsou osady Františkov, Studenov a Vilémov. Rokytnice nad Jizerou je rekreační, turistické a sportovní centrum západních Krkonoš. Na hřebeny okolních kopců a hor vede 24 lyžařských vleků, sedačková lanovka, mnoho turistických zimních tras.
Za pozornost stojí pozdně barokní kostel sv. Michala, secesní radnice a roubené chalupy krkonošského stylu.

Paseky nad Jizerou
Horská ves na svahu Příchovického hřbetu. Připomínaná již v 17. stol., v r. 1852 otevřeny doly na galenit a pyrit, těžba byla v již ukončena. V obci lidová architektura - roubené chalupy se zdobenými lomenicemi, za zmínku stojí stará škola a Májovský mlýn. V obci barokní kostel sv. Václava z let 1787-89, kříž je z r. 1811. Památník Zapadlých vlastenců v budově bývalé fary. Místní učitel, muzikant a písmák Metelka svými zápisky inspiroval K.V.Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci - pomník Věnceslava Metelky najdeme na hřbitově. Oblíbený lyžařský areál.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
cyklobus u stanice lanovky v Harrachově, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

cyklobus u stanice lanovky v Harrachově

 
lanovkou na Čertovu horu v Harrachově i s kolem, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

lanovkou na Čertovu horu v Harrachově i s kolem

 
na Čertově hoře, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

na Čertově hoře

 
u dolní stanice lanovky, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

u dolní stanice lanovky

 
lanovkou na Čertovu horu, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

lanovkou na Čertovu horu

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load