>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kolem vysílače

mapa trasy

Lužické hory a Žitavské hory

Výlet na kole kolem Ještědu.

Průběh trasy:
Horní Hanychov, kostel * Pilínkov * Proseč * Javorník * Roztání, golf * Janův Důl * Křižany * Křižanské sedlo * Machnín, hrad * Machnín * Ostašov * Horní Hanychov, kostel

Popis trasy:
Z Horního Hanychova vyjedeme podle Ještědského hřbetu na jihovýchod po trase 14 přes Pilínkov do Proseče. Odtud pokračujeme do Roztání nejprve ke golfovému hřišti a pak na severní okraj Suchého Janova Dolu trasou 3049. Na křížení s trasou 25 na západním okraji Janova Dolu přejedeme neznačeným úsekem po místní komunikaci v délce cca 3 km. Z Janova Dolu pokračujeme vpravo do Křižan po trase 25 a z nich do Křižanského sedla trasou 21. Kryštofovým Údolím projedeme po trase 3007 k Machnínskému hradu. Odbočíme vpravo a do Machnína dojedeme po trase 3008. Zpět do Hanychova se vracíme po trase 14.

Rašovka
Rázovitá osada na Ještědském hřebenu, otevírá se zde mimořádný rozhled. Novodobý kostel sv. Antonína Paduánského z r. 1933, lidová architektura. V osmdesátých letech 19. stol. zde vznikla v oblasti nejvýše položená jednotřídní škola, o jejíž vznik se zasloužila K. Světlá. Zanikla ve 40. letech 20. stol. Nad silnicí lom tmavého mramoru. Rozhledna je otevřená v době provozu restaurace.

Světlá pod Ještědem
Původní tržní ves z 13. století. Se jménem obce je spjato jméno spisovatelky Karoliny Světlé. Přijala své umělecké jméno od obce, s níž a jejím okolím spojila řadu svých románů. Tuto skutečnost připomíná pomník z roku 1931, její jméno nese i památný strom, asi 250 let stará lípa velkolistá s obvodem kmene 410 cm. V obci je i několik zajímavých roubených chalup, kostel sv. Mikuláše.

Paseky (Dolení a Hoření)
Roubená lidová architektura. Místo pobytu spisovatelky Karoliny Světlé a dějiště některých jejich děl.

Křižany
Údolní ves založená ve 14. století, původně se jmenovala Suchá. Je dlouhá asi 5 km a v horní části vystupuje až k úpatí Malého Ještědu. Ve východní části se v minulosti těžily železné rudy. Lidová architektura, roubená stavení často s podstávkami a hrázděným patrem. Nejvýznamnější památkou je kostel sv. Maxmiliána připomínaný v r. 1384, v jádru gotický, zbarokizovaný v 17. stol. Barokní fara z 18. stol. s mansardovou střechou, u ní socha sv. Jana Nepomuckého, stojícího na převráceném džberu na vodu.

Mazova Horka
Zalesněný pískovcový kužel prostoupený čedi­čem tvořící přirozenou dominantu Podještědí. Na vrcholu val s příkopem naznačuje místo johanitského strážního bodu chránícího významnou cestu do sedla - dnešní Pláně pod Ještědem. Na úpatí skalní obydlí zv. Skalákovna. Dvě místnosti s trojicí oken jsou známé z povídky Karoliny Světlé Skalák.

Kryštofovo Údolí
Horská ves v hlubokém údolí Rokytky. Původní osadu založili kolem roku 1520 uhlíři, doly na stříbrnou a olověnou rudu byly v provozu do 18. stol. V obci raně barokní kostel sv. Kryštofa, dřevěná zvonice barokní fara a márnice, soubor patrových domů lidové architektury. V roce 2006 byl instalován v bývalém objektu trafostanice třetí orloj v Čechách. V hostinci U Kryštofa je stálá výstava betlémů. V čase adventu uvidíte na stráních Kryštofova údolí betlém J. Jíry.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load