>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Zelená hranice

mapa trasy

Lužické hory a Žitavské hory

Výlet na kole za hranice.

Průběh trasy:
Krompach * Státní hranice * Johnsdorf koupaliště * Waltersdorf * Státní hranice * Juliovka * Krompach

Popis trasy:
Z Krompachu vyjedeme na sever po trase 3055 na státní hranici, na německém území pokračujeme po místně značené trase ke koupališti v Johnsdorfu. Odbočíme vlevo a sjedeme na východní část Waltersdorfu, kde odbočíme opět vlevo a podél Butterbergu vystoupáme do jižní části obce, Sonnenbergu. Od státní hranice pokračujeme po trase 3061 do údolí Svitávky, které opustíme na Juliovce. Odbočíme vlevo a postupně po trase 3055 vystoupáme zpět na Krompach.

Krompach
Obec z druhé poloviny 14. století. Před rokem 1549 sklárna Jiřího Schürera. Na místě snad středověkého hrádku hostinec, který roku 1885 vyhořel, dnes obnoven. Na zdech skromné zbytky renesančních sgrafit. Po roce 1920 rozvoj celoročního turistického ruchu. Za první republiky tkalcovna a niťárna. Zámek čp. 47, původní. sídlo Schürerů, dnes slouží dětem. Kostel Čtrnácti sv. Pomocníků postaven v letech 1770 až 1802, pozdně barokní. Výklenková kaple u kostela se soškou sv. J. Nepomuckého, pozdně barokní Kalvárie z konce 18. století, Boží muka z roku 1694. Roubená chalupa čp. 126 datovaná 1787.

Kurort Johnsdorf
Jedna ze tří lázeňských obcí Žitavských hor v nejmenším stejnojmenném národním parku SRN. Naučná stezka v oblasti starých pískovcových lomů, používaných pro svoji tvrdost na výrobu mlýnských kamenů.

Waltersdorf
Obec ze 14. století založená při obchodní cestě na severní straně Luže. V obci zachováno přes 200 roubených a hrázděných domů.

Brazilka
Přírodní památka z roku 2002 o rozloze 9 ha na ochranu mokřadních rostlinných společenstev. Kolem rašeliniště naučná stezka se čtyřmi zastaveními, dlouhá necelý kilometr.

Dolní Světlá
Osada uváděná roku 1362. Snad zde stávala sklárna, později tkalcovství, v 18. století mechanická tkalcovna a výrobna nití. Kaple P. Marie z r. 1758. V okolí linie jam po těžbě železné rudy.

Juliovka
Sklářská osada založená roku 1687 Juliem Fr. Sasko-Lauenburským, majitelem Zákup. Roku 1688 zde byly vyrobeny první tři skleněné lustry na území severně od Alp. Na místě sklárny později mechanická tkalcovna, za 2. světové války válečná výroba. Nedaleko na skále poničený reliéf Ukřižování. V dolní části osady restauroval sochy z různých míst Čech akademický sochař Josef Fojtík.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load