>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Krásným dolem i Hadovkou

mapa trasy

Lužické hory a Žitavské hory

Pěší výlet kolem Vraních skal.

Průběh trasy:
Horní Sedlo * Vraní skály * Petrovice * Polesí * Černá Louže * Horní Sedlo

Popis trasy:
Z Horního Sedla se vydáme po zelené značce podél pískovcových věží Horních skal přes Vraní skály do Krásného dolu. Pokračujeme vlevo po červené značce, která nás přes Loupežnický vrch dovede do Petrovic. Odtud po modré značce, vedené částečně po Hadovce, zamíříme do Polesí. Pěkný výhled nabízí skalní vyhlídka Havran na jižním okraji osady. Pokračujeme na Černou Louži, kde odbočíme vlevo na žlutou značku, po které vystoupáme zpět na Horní Sedlo.

Černá Louže
Rekreační osada u obce Polesí - ubytování, kemp, tábořiště a restaurace. Kaple z r. 1724.

Horní Sedlo
Náhorní obec pod sedlem, kde se stýká Ještědský hřeben a Lužické hory. Sedlo se stalo branou pro vojenské vpády do Čech a později bylo využíváno loupežníky a pašeráky. Při silnici nad obcí najdeme mohutnou lípu a kapličku, u níž můžeme spatřit jeden z mnoha dochovaných řopíků, lehkých pevnůstek z obranné linie budované v letech 1937 - 38.

Horní skály
Skupina skalních pískovcových věží, které jsou používány jako horolezecké terény. Tyčí se na jižním svahu návrší Hřebeny.

Krásný důl
Skalnaté údolí, kde skupiny skal, věže i stěny jsou tvořeny ojvínským pískovcem. Severovýchodně je Skalní divadlo, kde skalní stěny a bloky připomínají kulisy, bochníkovité vrstvené věže postavy. V r. 1779 tudy projel Josef II. a tak se toto místo dříve jmenovalo Císařský důl.

Loupežnický vrch
Zalesněný vulkanický vrch se zbytky středověkého hrádku. Jméno hradu se nedochovalo, ale soudí se, že zmínky o zničení hradu Wintersteinu v r. 1442 se týkají právě toho místa. Odtud také novodobé pojmenování Větrov. Z vrcholu je pouze omezený výhled.

Petrovice
Obec Petrovice leží pod pohraničním sedlem, kterým vedla stará obchodní stezka z Čech do Žitavy. V obci stojí pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1829. V jižní části vsi stojí malebná cibulovitě zastřešená zvonička z 18. století, k níž byla později přistavěna kaple. Za vsí roste mohutná Tobiášova borovice stará asi 280 let, jejíž obvod kmene dosahuje 230 cm.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load