>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Skalami k Braniborské jeskyni

mapa trasy

Máchův kraj

Pěší výlet k Braniborské jeskyni.

Průběh trasy:
Staré Splavy * Selská rokle * Černá rokle * Braniborská jeskyně * Dlouhý důl * Staré Splavy

Popis trasy:
Na výlet se vydáme jihozápadním směrem od vlakového nádraží ve Starých Splavech po žluté turistické značce. Přejdeme silnici č. 38 a dále pokračujeme Selskou roklí na rozcestí Uhlířův důl, kde odbočíme vpravo a půjdeme po zelené značce Černou roklí až na úpatí Strážného vrchu. Vystoupáme do sedla, odbočíme vpravo a asi po 200 metrech odbočíme vlevo a sestoupíme k odbočce k Braniborské jeskyni. Po prohlídce se vrátíme a po zelené značce se Dlouhým dolem (cca 4 km) vrátíme zpět do Starých Splavů.

Staré Splavy
Na západním břehu Máchova jezera leží známé letovisko Staré Splavy, které vyrostlo po první světové válce kolem několika původních chalup. První písemná zmínka o Starých Splavech pochází již z roku 1553. Na břehu jezera jsou pláže, nad jezerem se tyčí dostupná Jarmilina skála s rozhledem.

Máchovo jezero
Jezero bylo do roku 1945 nazýváno Velký rybník. Umělá vodní nádrž o rozloze 270,5 ha na Břehyňském a Dokském potoce (oba z něho vytékají jako jeden Mlýnský potok). Velký rybník založil Karel IV. Na jezeře jsou dva ostrůvky Myší a Kachní, které tvoří ornitologické lokality, a tudíž jsou nepřístupné. Od 20. století hojně navštěvovaná a vyhledávaná rekreační oblast s možností koupání, kulturního a sportovního vyžití. Hlavní pláž v Doksech byla vybudována v roce 1928. Pravidelná lodní doprava parníkem po jezeře.

Braniborská jeskyně
Rozsáhlý pískovcový skalní převis nazývaný též Útočiště. Místo poskytovalo úkryt lidem z okolí během válek. Převis dlouhý 44 m, hluboký 12 m a vysoký 6 m. Ve skále vytesáno srdce ozdobené korunou, Valdštejnský znak s datem 1741.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load