>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kolem vřesoviště

mapa trasy

Máchův kraj

Cyklovýlet kolem Novozámeckého rybníka.

Průběh trasy:
Provodín * Vítkov * Česká Lípa * Sosnová * Zahrádky * Provodín

Popis trasy:
Z Provodína vyjedeme na severozápad po trase 3045, u Brenského Mlýna odbočíme vlevo na trasu 3054, po které dojedeme do Vítkova. Do České Lípy nás odtud dovede cyklostezka Vlčí Důl (3054). Pokračujeme trasou 3053 přes Sosnovou do Zahrádek, kde odbočíme vlevo a po stejném čísle trasy podél Novozámeckého rybníka dojedeme zpět do Provodína.

Provodínské kameny
Pět výrazných čedičových vrcholů nalézajících se severně od obce Provodín. Vrchy Puchavec (341 m n. m.), Michlův vrch (388 m n. m.), Straušův vrch (376 m n. m.), Dlouhý vrch (402 m n. m.) a Lysá skála (419 m n. m.) - nejvyšší vrchol se nazývá též Spící panna (z dálky připomíná spící dívku) s nádherným kruhovým výhledem.

Česká Lípa
První zmínky pochází z 13. století, kdy členové rodu Ronovců u řeky Ploučnice založili původně dřevěný Vodní hrad Lipý. V dnešní době hrad prochází nákladnou rekonstrukcí a slouží zejména pro kulturní akce a městské slavnosti. V historickém centru obce najdete mimo jiné památky: kostel sv. Máří Magdaleny z 13. století, morový sloup Nejsvětější Trojice (r. 1683) a empírovou kašnu (r. 1837) na náměstí, Vlastivědné muzeum v budově Augustiánského kláštera, zbytky hradeb. Dominantu města dokresluje kopec Špičák s veřejně nepřístupnou rozhlednou. Při špatném počasí můžete obdivovat pestrobarevné ryby ve Veřejném akváriu.

Zahrádky
Mezi lety 1560 a 1592 nechal Jan z Vartenberka v Zahrádkách postavit na místě starého hrádku renesanční zámek, který se původně uváděl pod názvy Nový Vítkovec a Nový zámek. Zámek v Zahrádkách sloužil za socialismu pro přípravu zahraničních studentů na našich školách. Bohužel 30. 1. 2003 vyhořel. V obci lidové stavby a technická památka, železniční viadukt o výšce 24 a délce 209 metrů nad Robečským potokem.

NPR Novozámecký rybník
Národní přírodní rezervace Novozámecký rybník (348 ha) byla vyhlášena roku 1933. Území mokřadů poskytuje stanoviště pro cca 200 druhů ptáků. Rybník byl založen za doby vlády Karla IV. Voda přitéká do rybníka vytesaným kanálem ve skále tzv. Mnichovskou průrvou a odtéká Novozámeckou průrvou (kanál 175 m dlouhý, 7 m široký, 14 m hluboký), průrvy z doby Karla IV. jsou technické kulturní památky.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load