>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Okolo Mácháče

mapa trasy

Máchův kraj

Výlet na kole kolem Máchova jezera.

Průběh trasy:
Doksy * Břehyně * Staré Splavy * Doksy

Popis trasy:
Z náměstí v Doksech vyjedeme na východ po trase 25. Tu opustíme za okrajem chatové oblasti před Břehyní a po trase 3045 objedeme severovýchodní část Máchova jezera. U hájovny ve Starých Splavech opustíme značenou trasu a po místní komunikaci dojedeme k nádraží ve Starých Splavech. Zpět do Doks se vracíme po červené turistické značce podle pláže u hotelu Port a Hlavní dokské pláže.

Doksy
První zmínky o Doksech, bývalých klimatických lázních, pocházejí z roku 1293. Městská práva udělena Karlem IV., který rovněž nechal založit Velký rybník (Máchovo jezero) o rozloze 270,5 ha na soutoku Břehyňského a Dokského potoka. Jezero s dvěma ostrůvky je největší umělou vodní nádrží Libereckého kraje, oba ostrůvky, Myší i Kachní, jsou ornitologickými lokalitami. Návštěvníci mohou využít řadu pláží s vodními atrakcemi a lodní dopravou. Ve městě si můžeme prohlédnout kostel sv. Bartoloměje, mariánské barokní sousoší na náměstí, přístupný je Památník K. H. Máchy, Máchův pomník. Od 20. století hojně navštěvovaná a vyhledávaná rekreační oblast nabízí v letních měsících bohatý program sportovního a kulturního vyžití.

Břehyně
Samota na západním břehu Břehyňského rybníka, klasicistní mlýn a roubená stavení, barokní kaplička z roku 1779. Z hráze jsou pěkné pohledy přes vodní hladinu na Malý a Velký Bezděz. Výpusť rybníka je vytesaná ve skále.

Borný
Kuželovitý vrch (446 m n. m.) s pískovcovými terasami s dílčími výhledy, sev. nad Máchovým jezerem. K vyhlídce vede žlutá odbočka.

Staré Splavy
Letovisko na západním břehu Máchova jezera s četnými zařízeními cestovního ruchu. První zmínka o bývalé vsi je z roku 1553. Nad jezerem vyvýšenina - Jarmilina skála. Zde stával pomník K. H. Máchy, který byl po záboru pohraničí svržen sudetskými Němci do jezera. Po okupaci však vyzdvižen a dnes umístěn na návrší Horka u Bělé pod Bezdězem.


© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load