>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na Strážný vrch

mapa trasy

Máchův kraj

Pěší výlet na rozhlednu na Strážném vrchu.

Průběh trasy:
Horní Police * Podlesí * Novosedlo * Velká Javorská * Strážný vrch

Popis trasy:
Výchozím i cílovým místem je Horní Police, obec založená v polovině 12. století patřila Doksanskému premonstrátskému klášteru. Mezi dominanty obce patří kostel Navštívení Panny Marie, zámek a kamenný most, od kterého se vydáme po zelené turistické značce přes Podlesí a Novosedlo na Havraní vrch.

Horní Police - kostel Navštívení Panny Marie
Současná barokní podoba kostela s ambitem a děkanstvím je z konce 17. století. Areál zahrnuje dvě nádvoří. Na první se vstupuje průchodem ve věži se zvonicí. Po schodišti projdeme na druhé nádvoří, kde třístranný ambit obklopuje samotný kostel.

Horní Police - zámek
Vznikl pro potřeby panství na přelomu 17. a 18. století. V 19. století byl v zámku jezuitský seminář. V dvacátém století našly zámecké prostory různé využití, historická devastace vyvrcholila při trvalém užívání zdejšího JZD. Od června 1997 je v majetku obce, která má v plánu jeho rekonstrukci.

Horní Police - most
Kamenný most z roku 1843 původně spojoval zámek s poutním areálem, ale v roce 1968 byl poškozen sovětskými tanky. V roce 1992 byl rekonstruován a dnes slouží pouze pro pěší provoz.

Havraní vrch
Nabízí pěkný rozhled na západní část českolipského okresu. Na Strážný vrch nás dovede zelená místní značka.

Strážný vrch
Cílem naší cesty je dominantní sopečný kužel, na kterém byla na místě původní kamenné rozhledny postavena nová dřevěná, vysoká dvanáct metrů. Volně přístupná rozhledna byla otevřena 18. listopadu 2006 a nabízí kruhový výhled na široké okolí. Po zelené značce se vrátíme zpět do Horní Police.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load