>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Lužickou Středozemí

mapa trasy

Lužické hory a Žitavské hory

Výlet na kolech Lužickými hvozdy.

Průběh trasy:
Nová Huť * Hraniční rybník * Dlouhá míle * žst. Chřibská * Horní Chřibská * Malá Tisová * Kytlice * Hraniční rybník * Nová Huť

Popis trasy:
Z Nové Hutě se vydáme po cyklotrase č. 21 západním směrem k Hraničnímu rybníku, na křižovatce odbočíme vpravo po trase č. 3013. Na rozcestí pod kopcem Jedlová, odbočíme z cesty vedoucí na Tolštejn a pojedeme vlevo po cestě „Dlouhá míle“. Ta nás dovede do žst. Chřibská, odkud pokračujeme po trase č. 211 směrem do obce Chřibská. Na jejím okraji odbočíme vlevo do Dolního Falknova, který je součástí obce Kytlice a byla zde již roku 1443 připomínána sklárna. Odtud po trase č. 21 dojedeme zpět do Nové Hutě.

Hraniční rybník
Lesní rybník, který leží mezi Velkým Bukem (736 m n. m.) a Srní horou (657 m n. m..). Vytéká z něj říčka Kamenice, v minulosti sloužila voda z rybníka k pohonu hamru na drcení železné rudy a k plavení dříví na pilu v Dolním Falknově. Dnes zásobárna pitné vody.

Bučina
Kopec o výšce 593 m n. m. na východní straně Hraničního rybníka. Na jeho jihozápadním svahu je Lesní kámen (Waldstein), tvořený pískovcovými skalními bloky.

Nová Huť
Původně stará sklárna již ve 13. století, dodnes nelokalizovaná. V letech 1750 až 1881 v provozu nová sklárna. Kolem roku 1805 zde stálo dřevěné stavení pro stavbu císařské silnice a od roku 1869 zastávka železnice. Roku 1896 po požáru postaveny zděné budovy včetně hájenky a hostince. V letech 1945 až 49 odděleni finanční stráže, dnes v majetku lesní společnosti.

Kytlice
Ves založená roku 1758 Janem Josefem Kittlem kolem sklárny. Kostel sv. Antonína Padunského v letech 1777 - 82 vystavěl architekt J. V. Kosch, část vybavení je z Itálie. Mezi roky 1900 a 1930 byla v provozu sklářská huť Rudolfka. Kytlice jsou místem rekreačního pobytu mnoha významných osobností naší kultury, m.j. i Miroslava Horníčka, který si toto místo zamiloval a je zde také pohřben. V horní části chráněné naleziště šafránu bělokvětého.

© Geodézie On Line 2009

Příloha

Fotogalerie

mapa trasy

mapa trasy

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load