>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tisíciletá lípa, osada Kotel-Osečná

Tisíciletá lípa, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Kotel, 463 52

Tisíciletá lípa stojí ve středu osady Kotel. Na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory.

Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) je vysoká 25 m, obvod kmene měří 970 cm. Stáří lípy se odhaduje na 960 let. Blízko ní je menší lípa s obvodem 6 m a výškou 23 m.

Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Přežila zničení obce během husitského nájezdu v roce 1444 či napadení náchodskými a čáslavskými sedláky v roce 1680. Zažila vysídlování německých občanů po skončení druhé světové války. V současnosti je kotelská lípa symbolem odporu místních obyvatel proti plánům těžit v Podještědí uran.

Zajímavostí je, že lípa na první pohled vypadá jako srostlý trojkmen, avšak tři mohutné větve koruny patří jedinému stromu. Traduje se, že se v dutině lípy kdysi před deštěm ukrylo 30 dětí.

Přístup: z Osečné do osady Kotel - před koncem obce odbočka na asfaltku doleva, odtud pěšky nebo na kole po turistické značce

Zajímavost: Kotelská lípa se stala vítězem ankety Strom roku 2009.

Fotogalerie

Tisíciletá lípa

Tisíciletá lípa

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load