>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Mosty Horního Pojizeří

Peřimovský most, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Horní Pojizeří oplývá stavebními památkami. Zcela jedinečnou skupinu památek a zajímavostí tvoří mosty, které překlenují řeku Jizeru i její přítoky.

Mezi ně patří i Peřimovský most, který najdeme v obci Dolní Sytová poblíž města Jilemnice. Kdysi zde stávala lávka, ta však padla za oběť povodni, a tak ji v roce 1912 nahradil železobetonový silniční most s jedním segmentovým obloukem o světlosti 45 m. Peřimovský klenutý most, opatřený třemi klouby, se řadí k nejstarším mostům tohoto typu v Čechách a od roku 1958 je památkově chráněný. V řece Jizeře se v blízkosti peřimovského mostu tvoří obří hrnce. Tuto přírodní zajímavost vytvořila v průběhu staletí voda svým prudkým tokem. Nic podobného v této dokonalé podobě jinde v Čechách nenajdete.

Asi šest kilometrů pod Peřimovským mostem nalezneme další technickou památku. Tou je dřevěný věšadlový most v Bystré nad Jizerou, jeden z mála zachovaných podkrkonošských krytých mostů. Byl postaven v roce 1922 (letopočet 1888 vytesaný v kvádru kamenného pilíře zřejmě označuje rok, kdy byl postaven jeho předchůdce) a je stále plně funkční, užívaný i osobními automobily. Také tento dřevěný most je kulturní památkou zapsanou v ústředním seznamu památek naší republiky, navíc jediný funkční i existující svého druhu v Evropě!

31.8.2009

Fotogalerie

Most v Bystré nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load