>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Lužická jezera na in-line bruslích - Lausitzer Seenland

In-line brusle - Lužická jezera, autor: Šárka Šolcová

Jizerské hory

Jelikož v našem regionu stále není mnoho příležitostí pro kvalitní inline bruslení, chceme vás pozvat do oblasti, která je od nás poměrně nedaleko a nabízí ideální terény pro in-line brusle. Jedná se o sousední Německo, konkrétně o oblast zvanou Lužická jezera. Oblast se nachází necelých 100 km od našich severních hranic a je vhodná i na jednodenní výlet.

V okolí Lužických jezer čekají na příznivce in line bruslí i na cyklisty, kteří preferují rovinaté terény, stovky kilometrů cyklotras s perfektním asfaltovým povrchem. Soustava uměle vytvořených jezer, která vznikla zatopením bývalých povrchových hnědouhelných dolů, leží zhruba 25 km severně od německého Bautzenu, v okolí měst Hoyerswerda, Senftenberg a Spremberg.

Nové asfaltové stezky vedoucí okolo jezer vznikajících citlivou rekultivací povrchových dolů. Celkem se zde zaplavuje 21 nových jezer a tato nově vznikající jezerní pánev se po svém úplném dokončení stane největší umělou jezerní oblastí v Evropě.

Kvalitní cyklostezky a inlajn trasy nás provedou okolo jezer s perfektními písčitými plážemi, rozsáhlými loukami i borovými a březovými lesíky. Velká část regionu je již perfektně rekultivovaná, je částečně zalesněná, lomy jsou zatopeny vodou a opatřeny krásnými písčitými plážemi. Oblast již dnes nabízí poměrně slušné množství kempů, půjčoven lodí, jachet, šlapadel a dalšího sportovního vybavení.

Jednotlivé trasy vedou většinou kolem jezer, ale i mezi nimi, takže nabízejí možnosti jednotlivé trasy různě kombinovat. Jízdu loukami a otevřeným terénem střídají lesy, takže ani v parných dnech člověk nejede pořád na slunci. Většina tras je okružních a proto se nemusíte vracet stejnou cestou. Podrobně zpracované informace o jednotlivých in-line trasách včetně map a údajů pro stažení do navigace najdete na stránkách Lužická jezera.

Začátečníci, rodiny s dětmi
Krajina v oblasti Lužických jezer je v podstatě naprostá rovina, takže nabízí ideální terény i pro začínající in-line bruslaře či rodiny s dětmi. Ty navíc mohou zkombinovat inlajn brusle s jízdou na kole - 20 km v naprosté rovině po kvalitním asfaltu hravě zvládnou i menší děti.

Koupání
Nezapomeňte si v horkých dnech přibalit plavky, některá jezera již mají upravené písečné pláže, na kterých se můžete po výletě nebo v jeho průběhu vykoupat a odpočinout si. Koupání je však povoleno jen někde, jezera zatím nejsou všude “usazená”. Sledujte místní cedule.

Občerstvení na trasách
Jelikož oblast ještě není úplně dokončena, musíte počítat s tím, že na některých trasách ještě není vybudována síť občerstvení, takže doporučujeme vybavit se na cestu dostatečným množstvím jídla a zejména pití. Na některých trasách najdete kromě stánků s občerstvením i odpočívadla, kde si můžete posedět a občerstvit se z vlastních zásob. Na trase kolem Partwitzer See u městečka Klein Partwitz je u odpočívadla umístěn i gril, který můžete využít a opéct si zde své donesené buřtíky či klobásky.

Příjezd a parkování
Parkoviště bývají u vesnic, kempů, občerstvení či základen pro jachty. Vesměs lze zaparkovat přímo u trasy, takže brusle nazujete hned u auta a můžete vyrazit. Některá parkoviště jsou zadarmová, jiná jsou placená. Většinou jsou zde parkovací automaty, placení se kontroluje.

Ubytování
Ideální variantou poměrně levného, ale zároveň pohodlného ubytování jsou mobilhomy, které se nacházejí u Geierswalder See. Jsou umístěny na louce téměř na břehu jezera (ideální na koupání). Hned u kempu je několik tras, po kterých se můžete bez přejíždění autem vydat na trasu okolo Geierswalder See, Partwitzer See, Sedlitzer See i Blunoer Sudsee. Více informací najdete na stránkách: www.geierswaldersee.de nebo www.luzicka-jezera.cz 

Jezera blíže k Liberci (východně od města Hoyerswerda):
Bärwalder See
Dreiweiberner See
Scheibe See
Bernsteinsee
Speicherbecken
Trasa z Bowberg k Weisswasser

Jezera dále od Liberce (mezi městy Hoyerswerda a Senftenberg):
Partwitzer See
Geierswalder See
Senftenberger See
Sedlitzer See
Blunoer Sudsee
Ilse See
Neuwieser See

Závěrem
Lausitzer Seenland je skutečný ráj pro cykloturisty, bruslaře a milovníky vodních sportů. Plusem je i to, že tento bruslařský revír teprve čeká na své objevení a proto zde při svých vyjížďkách nepotkáte mnoho lidí. Mapku oblasti najdete v příloze.

Hledáte ubytování v severních Čechách, odkud můžete k Lužickým jezerům dojet?
Ubytování Jizerské hory
Ubytování Frýdlantsko
Ubytování Lužické hory
Ubytování Liberec

Příloha

 

Fotogalerie

Blunoer See, autor: Šárka Šolcová

Blunoer See

 
Trasa u Blunoer See, autor: Šárka Šolcová

Trasa u Blunoer See

 
Giereswalder See, autor: Šárka Šolcová

Giereswalder See

 
Partwitzer See, autor: Šárka Šolcová

Partwitzer See

 
Rozhledna u Sornoer kanálu, autor: Šárka Šolcová

Rozhledna u Sornoer kanálu

 
Výhled z rozhledny, autor: Šárka Šolcová

Výhled z rozhledny

 
Selftenberger See, autor: Šárka Šolcová

Selftenberger See

 
Koupání v Geierswalder See, autor: Šárka Šolcová

Koupání v Geierswalder See

 
Mobilhomy u Geierswalder See, autor: Šárka Šolcová

Mobilhomy u Geierswalder See

 
Trasa u Geierswalder see, autor: Šárka Šolcová

Trasa u Geierswalder see

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load