>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Velký okruh okolo Jičína - Jičín, Veliš, Ostružno a zpět

Jičín, Valdštejnovo náměstí, autor: archiv KHK

Český ráj

Valdštejnovo náměstí
Jičín, 506 01

Tento výletní okruh je dlouhý 20 - 22 km. Prochází se velmi hezkou krajinou, která osloví zajisté i Vás. Náderný výhled Vám naskytne kopec Veliš a vykoupat se můžete v rekreačním středisku Sklář za obcí Ostružno.

Náš velký vycházkový okruh kolem Jičína začnete u Valdické brány z let 1568-70. Věž je 52 m vysoká a z jejího ochozu je nádherný rozhled po okolí. Od brány se vydáte po žluté značce kolem kostela sv. Jakuba Většího, který je torzem zamýšlené biskupské katedrály budované Albrechtem z Valdštejna v letech 1627-34. Projdete kolem rozlehlého barokního zámku, ve kterém je dnes muzeum a galerie a také naše informační středisko, kde se můžete zastavit pro propagační materiály nebo mapku k vašemu výletu a pokud bude třeba tak i pro další informace, které by Vás zajímali.

Pokračovat budete po jižní straně Valdštejnova náměstí, kde stojí barokní Mariánský sloup z roku 1702, korunovační empírová studna z roku 1836 a kašna se sochou Amfitrité od sochaře Suchardy z roku 1837.

Budete sledovat stále žlutou značku. Chelčického ulicí projdete na náměstí Svobody, kde je dominantou kostel sv. Ignáce.

Dále sejdete na křižovatku, kterou přejdete a Ruskou ulicí budete pokračovat přes Cidlinu k hřbitovnímu kostelu Panny Marie de Sale. Naše cesta míří k jihu k území, které je nazýváno Mariánskou zahradou.

Pokračovat tedy budete po žluté značce západní stranou Lidického náměstí a Poděbradovou ulicí po chodníku do Čejkovi, opatrně přejdete silnici I. Tř. Jičín - Poděbrady a stále po žluté značce po úzké asfaltce dojdete do Šlikovy Vsi. Místní křižovatku překonáte rovně a budete stoupat po místní komunikaci na vrchol hřbetu vlevo od vrchu Veliš. Na vrcholu stoupání se otevře sv. směrem nádherný výhled na město Jičín s okolními vrchy, na Krkonošské podhůří i panorama Krkonoš se Sněžkou. Informační panel Vás upozorní na smírčí kříž, který byl postaven 14.9.1999. Kříž se nachází asi 400 m vlevo uprostřed pole. Z vrcholu hřbetu sejdete jižním směrem po žluté značce do obce Veliš.

Na silnici se dáte vpravo. Na návsi najdete dominantní barokní kostel sv. Václava, postavený v letech 1747-52.

Od autobusové zastávky pokračujte po žluté značce na křižovatku, kde odbočíte vpravo na silnici směr Podhradí. Stále po žluté projdete kolem hřbitova se Schlikovským mauzoleem a dorazíte do Podhradí, kde od opravené zvoničky vede odbočka k vrcholu (žlutý trojúhelníček) až na památný vrchol Veliše.

Po návratu na žlutou značku projdete Podhradím, kolem hřiště a lesem stále po žluté dorazíte na čedičový vrch, kde stojí barokní kaple Loreta.

Dále budete pokračovat po žluté kolem Lhotecké hájovny a lesem na křižovatku s červenou. Naše trasa pokračuje po žluté, záhy odbočí vpravo kolem lesní ohrazenky sejdete na lesní komunikaci. Po žluté dojdete k prameni U sv. Trojice. Pokračovat budete po žluté, ke které se záhy připojí i červená, silničkou podél rybníků a rekreačního zařízení. Za lesem odbočuje červená vlevo do Prachovských skal.

Žlutá značka Vás dovede do Ostružna.

Zpět do Jičína Vás dovede zelená cyklotrasa (větší značka - dva žluté pruhy a uprostřed zelený). Půjdete polní cestou, ze které si můžete odbočit vlevo k Ostruženskému rybníku, kde můžete pozorovat vodní ptactvo.

Projdete Březinou. Zelená cyklotrasa pokračuje vlevo po silnici k Jičínu. Vpravo uvidíte sportovní letiště a zámek se sýpkou ve Vokšicích.

Do Jičína vstoupíte podjezdem, u okresního archivu se dáte vpravo a Raisovou ulicí dojdete na Ruskou, kde se náš okruh uzavře. Dáte se vlevo přes řeku Cidlinu a dorazíte zpět na Valdštejnovo náměstí. (20-22km).

Pokud byste potřebovali další informace o trase, zastavte se v Městském informačním centru v Jičíně.

Příloha

Fotogalerie

Zřícenina hradu Veliš, autor: jan špelda

Zřícenina hradu Veliš

 
Jičín, Valdštejnovo náměstí, autor: archiv KHK

Jičín, Valdštejnovo náměstí

 
Jičín, kostel sv. Ignáce z Loyoly, autor: archiv KHK

Jičín, kostel sv. Ignáce z Loyoly

 
kostel sv. Václava, Veliš, autor: jan špelda

kostel sv. Václava, Veliš

 
Výhled z vrchu Veliš, autor: jan špelda

Výhled z vrchu Veliš

 
Kaple Loreta, autor: Jan Mertlík

Kaple Loreta

 
Ostružno - kostel Povýšení sv. Kříže, autor: Bohdan Dvořák

Ostružno - kostel Povýšení sv. Kříže

 
Jičín 03

Jičín 03

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load