>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Muzeum Bakovska

Muzeum Bakovska

Český ráj

Mírové náměstí 84
Bakov nad Jizerou, 294 01

Telefon: +420 326 781 179
E-mail: knihovna@bakovnj.cz
Web: www.knihovnabakov.cz/o-muzeu/

Těm, kteří na svých cestách zavítají do Bakova nad Jizerou, se nabízí návštěva nejen původně gotického hradu Zvířetice, ale také vlastivědného muzea bakovského kraje, které se nachází v prvním patře budovy bývalé dívčí školy u kostela svatého Bartoloměje.
Celá expozice, sestávající z písemných i věcných památek, je rozvržena do prostoru několika místností. K muzeu náleží ještě další, samostatná větší prostora pro konání výstav.

Hned po vystoupání po starobylém dřevěném schodišti do prvního patra se před námi otevře chodba, při jejíž levé straně se můžeme seznámit s historií nejstaršího řemesla na Bakovsku - hrnčířství. V prostoru dnešní farní zahrady byla objevena stará hrnčířská pec a odtud také pochází množství vystavených exponátů. Místo, kde stávala, lze dokonce pozorovat z okna na protilehlé straně chodby. V rohu před stupem do předsíňky muzea se pak nacházejí nejrůznější předměty používané na českém venkově v 18. a 19. století.

Malá předsíň představuje expozici, věnující se legionářům Bakovska za první světové války. Odbočíme-li vpravo, navštívíme místnost věnovanou zřejmě nejznámějšímu bakovskému rodáku – hudebnímu skladateli Jiřímu Ignáci Linkovi. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout různé hudebniny a materiály, dokumentující život a dílo této osobnosti.

Z předsíně se dostáváme do další místnosti, věnované historii Bakova se svými historickými panstvími Zvířetice a Studénka. Nalezneme zde mimo jiné obraz svatého Václava, který visíval v kostelíku na Studénce, sochy z kosmonoské dílny Jelínků i obraz dokumentující stav Bakova nad Jizerou v konci 19. století. Pozornost je věnována i středověké dělové kouli, která byla roku 2012 nalezena na hradu Zvířetnice.

Další místnost nás seznamuje s nejvýznamnějšími osobnostmi Bakova, spisovateli, pedagogy i umělci, historií významných bakovských spolků a přírodou kraje. Můžeme se zde seznámit s působením hasičů, divadelních ochotníků či fotbalistů. Tuto místnost, stejně jako předchozí, doplňuje kromě věcných exponátů a textových tabulí i celá řada originálních historických fotografií, dokumentujících stav mnoha dnes již zcela proměněných či dokonce zmizelých míst.

Poslední místnost je cele věnována řemeslu, které Bakov proslavilo až za hranice naší země - pletení z orobince. Seznámíme se tu s technikami zpracování orobincových vláken, ale především je zde vystaveno mnoho výrobků, od prostých kabel a klobouků až po proutěnou postavu v životní velikosti. Expozici doplňuje projekce úryvku z filmu Zvony z rákosu  (1950), v němž pletení z orobince představuje jedno z hlavních témat.

Muzeum Bakovska prošlo v roce 2012 větší rekonstrukcí, v jejímž rámci došlo mj. i za spolupráce místních dobrovolníků k obnově a rozšíření celé expozice.

Příloha

Otevírací doba

Duben - Říjen So - Ne 10:00 - 12:00
14:00 - 16:00
Návštěva muzea je možná po předchozí telefonické domluvě i kdykoli během týdne.

Vstupné

vstupné
Plné vstupné:50,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:30,00 CZK

Služby a vybavení: parkoviště

Fotogalerie

Muzeum Bakovska

Muzeum Bakovska

 
Muzeum Bakovska

Muzeum Bakovska

 
Museum Bakovska

Museum Bakovska

 
Muzeum Bakovska

Muzeum Bakovska

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load