>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Mariánská zahrada otevřená turistům

Loreta

Český ráj

Kopidlno, 507 32

Jestliže byl Jičín vždy považován za bránu do Českého ráje, pak je turistická oblast Mariánská zahrada, která se nachází v bezprostřední blízkosti na jih od tohoto historického města, považována z pohledu cestovního ruchu asi za největší překvapení posledních let. Rozsáhlé území o rozloze více než 100 km2 představuje pro turistu klidné a přívětivé území s velmi zajímavou historií.

Základním bohatstvím oblasti je pravděpodobná barokní krajinná kompozice z doby, kdy na tomto území působil hrabě František Josef Schlik (1656 - 1740). Výzvou pro opravdového turistu je objevování této kompozice v krajině. Objevené drobné sakrální stavby, které jsou ukryté v lesích nebo dnes již téměř zaniklé aleje a průseky k nim směřující, představují pro každého malého i velkého poutníka odměnu v podobě zajímavé architektury, nečekaných míst a tajuplných zákoutí. Spatřit uprostřed lesa kapli Lorety nebo další drobné kaple postavené na různých půdorysech patři k prvním zážitkům, které by měl každý zájemce o Mariánskou zahradu zažít. Na území Mariánské zahrady se však nachází mnoho dalších lákadel, která dnes turisté stále častěji navštěvují a obdivují. Ze zámeckých sídel jsou to především Dětenice, ale za návštěvu stoji také nádherné parky v areálech zámků v Kopidlně a Milíčevsi nebo zámek Staré Hrady.

Z velkého počtu církevních staveb stoji za zmínku rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Slatinách, významná barokní stavba v Kopidlně v podobě kostela sv. Jakuba nebo pozdně barokní chrám kostela Povýšeni svatého kříže v Ostružně. Mariánská zahrada nabízí také dvě soukromé galerie ve Vokšicích a v Bukvici nebo památník J. B. Foerstera v Osenicích. Přestože tato oblast byla v minulosti například z pohledu turistického značení trochu opomíjena, představuje Mariánská zahrada ideální místo pro rodinnou dovolenou nebo cykloturistiku. Česky ráj tak může turistům nabídnout vedle všeobecně známých a mnohdy velmi exponovaných míst také méně rušné, ale neméně zajímavé místo pro cesty za poznáním a odpočinkem.

Autor článku: David Jung

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load