>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda

Český ráj

Jičín

Telefon: +420 493 534 390
E-mail: mic@jicin.org
Web: jicin.cz

Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších. Ale není to jen procházka krásnou přírodou, na jednotlivých zastaveních vás čeká i trocha poučení, sportu a legrace.

Popis trasy včetně mapy a úkolů na jednotlivých zastaveních a pamětní list si můžete stáhnout ZDE . V Městském informačním centru v Jičíně si pak případně zkontrolujete odpovědi na otázky, které si zaznamenáte do tabulky.

Trasa začíná v Mladějově, kam můžete dojet vlakem, linkovým autobusem nebo v sezóně turistickými autobusy.

V Mladějové začíná Rumcajsova stezka u autobusové zastávky ve středu obce (zastavení č. 1) asi 500 m od nádraží, plánek trasy v místě. Odtud vede po červené turistické značce silničkou pod železniční tratí a přes údolí do Lovče. Cestou jsou nádherné výhledy na Mladějov a střední část Českého ráje (Trosky, Kozákov).

Za Lovčí (zastavení č. 2) budete stoupat stále po červené značce lesem pod vrchol Střelečské hůry (zastavení č. 3), která je sopečného původu. Sestoupíte k silničce a pěšinou kolem bývalého lomu (zastavení č. 4) dorazíte pod skalní hrádek Pařez (zastavení č. 5).

Po prohlídce zbytků středověké pevnosti budete pokračovat stále po červené po pěšině okrajem lesa (zastavení č. 6) a dále lesem na křižovatku Na Stájích (zastavení č. 7).

Hlavní trasa pokračuje po zelené k hotelu Skalní Město a po žluté pěšinou vedle silnice na Prachov. Kdo si chce prohlédnout Prachovské skály, může z křižovatky Na Stájích pokračovat po červené značce ke koupališti U Pelíšku a k Turistické chatě (pokladna, vstupné do skal). Známé skalní město můžete projít nejkratší cestou po červené nebo částí některého vyhlídkového okruhu. Z Prachova pokračuje Rumcajsova stezka po modré značce po silnici, za obcí pak přejdete na zelenou, kde u rozcestníku začíná Cipískův okruh.

Rumcajsova stezka vede po zelené lesem mezi skalkami (zastavení č. 8 a 9) až na Čtvrkovu vyhlídku na vrcholové skále Přivýšiny (zastavení č. 10). Z vyhlídky sejdete do sedla (zastavení č. 11), odkud budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně (zastavení č. 12) pod vrcholem Brada. Modrá značka vás povede kolem kostelíka přes obec Brada a Rybníček k hospodě U Rumcajse. Po překročení hlavní silnice Jičín - Turnov budete pokračovat stále po modré přes Kbelnici a kolem Cidliny do Jičína. Po modré projdete městem kolem koupaliště na rybníku Kníže na náměstí. Trasa končí v centru Jičína - kde jinde než v Rumcajsově ševcovně (tel. 737 345 225).

Na trasu se můžete rovněž napojit ze 3 směrů (z Prachova, Jinolic a Libuně) nebo ji absolvovat opačným směrem.

Cipískův okruh

je připraven na Rumcajsově stezce pro rodiny s malými dětmi, které nechtějí absolvovat celou trasu. Z Prachova vyjdete po modré značce do zatáčky na okraji obce. Od rozcestníku budete pokračovat po zelené přes Přivýšinu po zastaveních Rumcajsovy stezky č. 8-12. Po sejití z vrcholové vyhlídky do sedla budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně přes hřiště ke kostelíku. U kostelíka odbočíte vpravo a po vozové cestě pod vrchem Brada se vrátíte zpět do sedla pod Přivýšinou. Zpět do Prachova již nechoďte po zelené, ale po modré značce.

Příloha

Fotogalerie

Zřícenina hradu Pařez, autor: Lucie Rovenská

Zřícenina hradu Pařez

 
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada

 
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Přivýšina, autor: jan špelda

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Přivýšina

 
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - výhled z Přivýšiny, autor: jan špelda

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - výhled z Přivýšiny

 
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Brada, autor: jan špelda

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Brada

 
Rumcajsova ševcovna, autor: DS Český ráj

Rumcajsova ševcovna

 
rumcajsova stezka

rumcajsova stezka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load