>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Nový Bor

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Nový Bor, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

nám. Míru
Nový Bor, 473 01

Pozdně barokní stavba s 60m vysokou věží. V kostele se nachází starobylý zvon, který nepřetržitě slouží již více než 400 let.
Náměstí Míru zdobí chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl v letech 1786 - 1788 vystavěn do dnešní podoby stavitelem J.V. Koschem. Je to pozdně barokní stavba se 60 m vysokou věží. V kostele se nachází starobylý zvon z roku 1607 a slouží dodnes. Hrabě Kinský zakoupil pro kostel varhany, které byly přenesené z pražského kostela sv. Karla Boromejského. Za zmínku stojí také socha Panny Marie, kterou nechal vytvořit hostinský a panský purkrabí Václav Grossmann u sochaře Františka Wernera, jako slib Matce Boží, za ušetření jeho vlastního majetku během slezské války ( 1740 - 1742). Socha Immaculaty byla vysvěcena 5. srpna 1745 sloupským duchovní P. Jiřím Wollsteinem. Nejprve socha spočívala na kamenném podstavci z pískovcových kvádrů, prostovlasá, stojící na půlměsíci a zeměkouli. Je nejstarší chráněnou památkou ve městě a za dobu své existence změnila několikrát své stanoviště od původního umístění poblíž dveří až na dnešní místo za oltářní zdí chrámu. Naleznete tu také obraz Krista, který je kopií originálu z chrámu sv. Petra v Římě, pořízenou Václavem Mánesem. Skleněné lustry a barevné vitráže jsou vizitkou místních sklářů a výtvarníků.

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Nový Bor, autor: Milan Drahoňovský

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Nový Bor

 
Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Nový Bor, autor: Milan Drahoňovský

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Nový Bor

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load