>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Vodní elektrárna Spálov

MVE Spálov

Český ráj

Pod Spálovem
Železný Brod, 468 22

Web: www.mvespalov.sweb.cz

V místní části obce Spálov - v osadě Podspálov se nachází hydroelektrárna vybudovaná v roce 1921 až 1926. Voda do elektrárny je přiváděna štolou vedoucí z řeky Jizery.

Na počátku 20. století byla elektřina znamením pokroku a nástupu nové doby. Jedním z dodnes hmatatelných důkazů je i hydroelektrárna v Podspálově, která byla vybudovaná v letech 1921 až 1926. podle projektu architekta Emila Králíčka. Stavbu provedla pražská firma Ing. Nejedlý, Řehák a spol.Strojní zařízení stavidel, česlic a lávek dodala firma Bratři Prášilové a spol. v Libni, turbíny firma Breitfeld a Daněk v Blansku, elektrické zařízení rozvodny firma F. Křižík.

Náhon k elektrárně je veden od jezu v blízkosti galerie raženou štolou dlouhou 1323 metrů a dále zděným kanálem dlouhým 437 metrů. V roce 1998 prošla elektrárna generální rekonstrukcí, jejímž hlavním mottem bylo ponechat jí její jedinečnost, autentičnost, krásu a vrátit jí sílu, mládí a svěžest. To se nakonec podařilo, možná také proto, že všichni, kteří měli s rekonstrukcí elektrárny něco společného, k ní přistupovali s určitou úctou a pokorou. Dodnes slouží svému účelu a navíc bývá obdivována jako architektonický klenot na Riegrově stezce ze Semil do Podspálova. Právě tato hydroelektrárna je příkladem toho, jak může technika existovat v téměř dokonalé symbióze s přírodou.


Příloha

Otevírací doba


Technické památky: památky spojené s řemeslem

Fotogalerie

MVE Spálov

MVE Spálov

 
Vodní elektrárna Spálov - interiér

Vodní elektrárna Spálov - interiér

 
Vodní elektrárna Spálov - interiér

Vodní elektrárna Spálov - interiér

 
MVE Spálov

MVE Spálov

 
MVE Spálov

MVE Spálov

 
MVE Spálov

MVE Spálov

 
MVE Spálov - Interiér

MVE Spálov - Interiér

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load