>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Rozhlédněte se po kraji

Frýdlantská rozhledna, autor: Míra Chmela

Jizerské hory

Chcete-li se podívat na svět z nadhledu, vydejte se na některou z mnoha rozhleden v Libereckém kraji. Na milovníky panoramatických výhledů čekají na území kraje rozhledny nejrůznějších konstrukcí – dřevěné, kamenné nebo železné, rozmanité architektury, rozličných jmen, výšek a především dalekých rozhledů na všechny světové strany.

Nejunikátnější soustavu kamenných a železných rozhleden naleznete v Jizerských horách. Většina rozhleden byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Nejstarší rozhlednou je novogotická kamenná Štěpánka na vrchu Hvězda, která je právem označována za královnu všech rozhleden v Libereckém kraji. Její neobvyklý osmiboký tvar a rozhled do Jizerských hor, Krkonoš, Lužických hor a Labských pískovců ji řadí mezi nejnavštěvovanější rozhledny vůbec. Neméně krásný výhled se naskýtá z dalších kamenných rozhleden Jizerských hor - Královka nad Bedřichovem, z Černé Studnice u Jablonce nad Nisou, Bramberku u Lučan nad Nisou, ze Slovanky nad Maxovem nad Nisou, z Frýdlantské rozhledny na Resselově vrchu či z rozhledny na Tanvaldském Špičáku. I ve 21. století se počet rozhleden v Jizerských horách rozrostl. V roce 2003 byla na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor vybudována rozhledna Smrk. Využitím stávající telekomunikační věže pak vznikla rozhledna Nisanka, nedaleko pramene řeky Lužická Nisa. Zcela moderní stavbou, podle projektu libereckých architektů Mjölk, je dřevěná rozhledna v Heřmanicích.

Pokud se vydáte do Lužických hor, určitě si nenechejte ujít rozhlednu Jedlová u Jiřetína pod Jedlovou, z které je výhled na Krkonoše, Krušné hory, Český ráj a České středohoří, či rozhlednu Hvozd, která leží na hranici s Německem. Na úpatí Lužických hor, v obci Sloup v Čechách, vznikla moderní dřevěná rozhledna na skalnatém ostrovu Na Stráži.

Ani Máchův kraj nezůstává pozadu a svým návštěvníkům nabízí rozhlednu na Vrátenské hoře, která je zároveň komunikační věží. Nejnovější rozhlednou je 22m vysoká vyhlídková věž Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem.

Také nejvyšší pohoří Libereckého kraje, Krkonoše, se může pochlubit několika rozhlednami. Jediná kamenná rozhledna se nachází na vrcholu Žalý. Díky relativně velké nadmořské výšce (1 019 m n. m.) je z jejího vrcholu neomezený kruhový výhled, který je označován za jeden z nejlepších v Čechách. Panorama na Černé hoře a rozhledna Hnědý vrch byly vybudovány v blízkosti lanovek vedoucích na oba vrcholy a nabízí výhledy nejen na českou, ale i polskou stranu Krkonoš. Za návštěvu určitě také stojí jedinečné rozhledny U borovice a Maják Járy Cimrmana v Příchovicích.

V Českém ráji soutěží o vaši přízeň především skalní vyhlídky v Hruboskalsku a Prachovských skalách, ale najdete zde i řadu klasických kamenných či kovových rozhleden. Jednou z nich je rozhledna na vrcholu Kozákov u Semil, Kopanina u Frýdštejna, či Tábor u Lomnice nad Popelkou. Ojedinělou vyhlídku nabízí i samo město Lomnice, a to z vrcholu nově zrekonstruovaného skokanského můstku K-70. 


Příloha

 

Fotogalerie

Bramberk, autor: Míra Chmela

Bramberk

 
Frýdlantská rozhledna, autor: Míra Chmela

Frýdlantská rozhledna

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load