>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kaple sv. Prokopa, Zásada

Kaple sv. Prokopa, Zásada, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Zásada, 468 25

Kaple v Zásadě je druhou největší kaplí v Čechách. Byla postavena v roce 1749 podle návrhu zednického mistra Jiříka Folkerta ze Železného Brodu.

Kaple je postavena v barokním slohu. Uvnitř kaple se nalézá nádherně vyřezávaný oltář i velmi pěkné olejomalby. Do roku 1859 se zde hrávaly pašijové hry.

O založení kaple v Zásadě se mezi místními traduje pověst:
V Zásadě byl hostinec U Janů, kde se scházeli hosté z dalekého okolí. Majitel hostince - Jan Šourek velmi zbohatl a jen jeho stará služka však věděla, kam ukrýval své peníze. Jednou v noci přepadla hospodu tlupa banditů. Šourka svázali a pátrali po penězích. Hřmotem probuzená služka sebrala pánovy peníze a ukryla je ve křoví u dubu, který rostl poblíž nynější kaple. Potom vzbudila sousedy a s jejich pomocí lupiče zahnala. Z vděčnosti že nepřišel o život, dal prý Jan Šourek v místě, kde byly ukryty peníze, postavit kapli.

Církevní památky: kaple

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load