>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tupadly

Tupadly

Máchův kraj

Tupadly, 277 21

Telefon: +420 315 697 432
E-mail: ou.tupadly@tiscali.cz
Web: www.obec-tupadly.cz

Obec Tupadly leží severně od Mělníka, při silnici vedoucí směrem na Dubou.

Samostatná obec Tupadly je poprvé připomínána již v roce 1363. Nachází se v údolí říčky Liběchovky, jejíž tok byl v minulosti využíván pro pohon mlýnů a pil. Dodnes se zde dochoval objekt mlýna a zbytek náhonu. Mlýnský rybník se však nedochoval. Z přelomu 18. a 19. století se v Tupadlech zachovala řada roubených a hrázděných domů a usedlostí. Nad obcí při silnici se nachází výklenková kaplička postavená nad pramenem při patě údolí.

V roce 1840 zahájil Antonín Veith, tehdejší majitel Liběchovského zámku, stavbu slavína v Tupadlech. Projekt se však podařilo dokončit až v roce 1873. Osmiboká stavba s hranolovou věží byla určena pro 24 bronzových soch vynikajících českých osobností. Nakonec však mnichovský sochař Ludwig von Schwanthaler zhotovil jen 8 soch. Ty jsou dnes umístěny v Národním muzeu v Praze.

Věž Slavína je již zdaleka patrná především při příjezdu do obce od Prahy a Mělníka. Areál je v současnosti v soukromém vlastnictví restituenta.

V roce 1936 až 1938 vedla hranice Čech a Sudet po hřebeni od Osinalického sedla k lesu Království a Tupadlům. V trase hranice je unikátně zachovalá část pohraničního opevnění Řopíky, včetně nedokončených staveb.

Fotogalerie

Tupadly

Tupadly

 
Tupadly

Tupadly

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load