>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Pomník Emericha Berty, Stráž nad Nisou

Pomník Emericha Berty, Stráž nad Nisou

Jizerské hory

Stráž nad Nisou, 463 03

Pomník byl postaven roku 1896 na podnět Spolku pro udržování válečných pomníků v okrese Liberec.

Byl zhotoven u příležitosti 30. výročí skonu prvního padlého v prusko- rakouské válce v roce 1866, četaře Emericha Berty. Pomník byl postaven podle návrhu profesora Danta z Liberce. Na pomníku je v překladu tento nápis: K uctění památky prvního rakouského vojáka padlého v polním tažení 1866 v Čechách, Emericha Berty - četaře 10. c.k. husarského pluku Friedricha Wilhelma III., krále pruského, také všech bojovníků ve městě a okrese Liberec padlých nebo na následky zranění zesnulých.

Původní pamětní deska Emericha Berty byla roku 1867 umístěna do omítky kostela za pomníkem. Je na ní tento nápis: Zde odpočívá Emerich Berta, četař c.k. 10. rakouského husarského pluku, 5. eskadrony, 2. divize, narozený v Ladany v Maďarsku, kterého 23. června 1866 v 10 hod. večer na rohu u stodoly hospodářství čp. 27 zranila pruská přední hlídka do ruky a prsou. Ustoupil s pěti kamarády před přesilou nepřítele, u hřbitovní brány spadl z koně a po několikahodinovém bolestivém zápase se smrtí zemřel 24. června 1866 v půl druhé ráno. Byl prvním, kdo v této válce čestně položil život. Bože, odměň jeho oběť za císaře a vlast.

Další historické památky: sousoší

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load