>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Stráž nad Nisou

Stráž nad Nisou

Jizerské hory

Stráž nad Nisou, 463 03

Telefon: +420 482 726 880
E-mail: podatelna@straznnis.cz
Web: www.straznnis.cz

Stráž nad Nisou se nachází v severních Čechách, v těsném sousedství města Liberec.

Poprvé byla připomínána již v roce 1469 jako Habendorf. Toto jméno obci pravděpodobně přinesli její první osadníci ze svého původního domova v Horní Lužici a Slezsku.

Rozvíjet se však Stráž začala teprve ve 2. polovině 18. století, kdy Johann Christoph von Clam nechal nedaleko původní obce založit vesničku pro tkalce lnu, punčocháře a jiné řemeslníky pod jménem Neuhabendorf. Prvním osídlencem této vesničky byl tkadlec Friedrich Porsche a toho následovalo 20 dalších řemeslníků s rodinami. V roce 1914 se obě tyto obce sloučily pod společným názvem Starý Habendorf. Po druhé světové válce bylo původní jméno obce změněno na Stráž nad Nisou.

Stráž leží nad soutokem Černé a Lužické Nisy. Soutok obou řek měl ještě v 18. století tolik vody, že mohla být využívána k plavení dříví z Jizerských hor a k pohonu mlýnů a pil. Stráž má výhodnou polohu v těsném sousedství Jizerských hor a může být východiskem výletů i do východní části Lužických hor.

Fotogalerie

Stráž nad Nisou

Stráž nad Nisou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load