>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Ralsko

Hradčanský rybník, Ralsko - Hradčany, autor: Archiv IC Ralsko - Kuřívody

Máchův kraj

Ralsko

Web: mestoralsko.cz

Město Ralsko leží východně od České Lípy, blízko Mimoně.

První zmínky o obydlení území dnešního města Ralsko se datují do 2. poloviny 13. století. Na území bylo na třicet obydlených lokalit a kolem roku 1910 zde žilo asi 7000 obyvatel. Po 2. světové válce bylo převážně německy hovořící obyvatelstvo odsunuto a území bylo osídlováno z vnitrozemí. Rozhodnutí o zřízení vojenského prostoru v roce 1950 území znovu vylidnilo a nové domovy zde našli zaměstnanci armády a vojenských lesů a statků, kteří vytvořili základ dnešních obyvatel. Po zrušení vojenského prostoru k nim přibylo ještě asi 170 Volyňských Čechů, krajanů z Ukrajiny.

Dnešní město vzniklo zrušením Vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Obec se skládá z několika částí: Boreček, Horní Krupá, Hradčany nad Ploučnicí, Jabloneček, Náhlov, Ploužnice pod Ralskem, Hvězdov, Svébořice a Kuřivody.

Vzhledem k tomu, že byl na toto území po několik desetiletí omezen vstup pro veřejnost, je tato oblast hodnocena jako jedna z nejzachovalejších v Libereckém kraji. Je jedním ze dvou území v ČR, která byla zařazena do sítě tzv. biogenetických rezervací Evropy.

Mezi památky se řadí kostel sv. Havla v Kuřívodech z 2. pol. 13. st., dále Kuřívodský renesanční zámek, který byl vybudován v 16. st. a také pomník bitvy u Kuřívod připomínající prusko-rakouskou válku roku 1866. 

Fotogalerie

Ralsko

Ralsko

 
Ralsko - Hradčany (IC), autor: Archiv Sdružení Českolipsko

Ralsko - Hradčany (IC)

 
Hradčanský rybník, Ralsko - Hradčany, autor: Archiv IC Ralsko - Kuřívody

Hradčanský rybník, Ralsko - Hradčany

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load